17 Април, 2026

Белгийската полиция 13 пъти пропуснала да разкрие атентаторите от Париж

Белгийската полиция 13 пъти пропуснала да разкрие атентаторите от Париж

Белгийската полиция 13 пъти е пропуснала възможности да разкрие авторите на атентатите от 13 ноември в Париж, още преди те са са окървавили френската столица, се казва в доклад на белгийска федерална парламентарна комисия, цитиран от АФП и ДПА. Откъси от доклада, който е поверителен, се появиха във фламандския вестник "Де Тийд", съобщи БТА.

В тях се казва, е още от февруари 2015 г. белгийската полиция е притежавала записи от подслушване на разговори между хора с връзки с терористи и Салах Абдеслам, който единствен от нападателите оцеля в Париж и сега е във френски арест. Поради липса на наличен персонал работата по записите била преустановено. 

От 13-те пропуснати възможности, 6 са поради липса на персонал. Белгийска полиция също така пренебрегнала запитване на испанските властите относно брата на Абдеслам - Брахим, който се взриви в кафене в Париж на 13 ноември миналата година. Белгийският отговор на испанското запитване дошъл чак след седмица. Информациите за камикадзето Билал Хадфи не са били проучени в продължение на 6 месеца пак заради липса на следователи. В нападенията в Париж загинаха 130 души, а над 400 бяха ранени.

Сподели:

Коментари (0)

Техеран: Обогатеният уран на Иран няма да бъде прехвърлен никъде

Техеран: Обогатеният уран на Иран няма да бъде прехвърлен никъде

Тръмп публикува по-рано в платформата си Truth Social, че „САЩ ще получат целия ядрен „прах“, създаден от нашите велики бомбардировачи B2“

Лукашенко обяви призив на офицери от резерва

Лукашенко обяви призив на офицери от резерва

Днес Зеленски предупреди, че Беларус е започнала подозрителна активност по границата.

Зеленски:  Москва отново ще се опита да въвлече Беларус във войната

Зеленски: Москва отново ще се опита да въвлече Беларус във войната

Президентът заяви, че украинските власти са издали инструкции беларуското ръководство да бъде предупредено за „украинската готовност да брани земята и независимостта си“