28 Юли, 2026

Белгийски медии: България е транзитна точка по пътя на евроджихадистите

Белгийски медии: България е транзитна точка по пътя на евроджихадистите

България е част от транзитния маршрут, използван най-често от стотици европейски джихадисти, които целят да се прехвърлят към Турция и оттам да навлязат в Сирия, съобщават днес медиите в Белгия, като се позовават на анализ на агенция "Белга". С това становище е цитиран представител на френските служби за борба с тероризма.

По неговите думи сътрудничеството по този въпрос с българските власти е перфектно. Медията уточнява, че след ареста на Жоли Жоашен на българо-турската граница, в София, обичайно заобикаляна при големите дипломатически совалки, са пристигнали само в рамките на три седмици генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, държавният секретар на САЩ Джон Кери и британският външен министър Филип Хамънд. 

Отбелязва се, че Жоашен е бил първоначално задържан на 1 януари на границата с Турция в автобус по сигнал от Франция, че е отвлякъл детето си. 

Едва след атентата в Париж срещу седмичника "Шарли ебдо" на 7 януари Париж подава към София данни, че извършителите - братята Куаши, са се познавали и са поддържали връзка с Жоашен. 

Задържането и съдебните заседания около решаването на екстрадицията на Жоашен от България бяха широко отразени в Белгия. 

Отбелязва се, че европейският координатор за борбата с тероризма Жил дьо Керков също е пътувал през този месец до София и е настоял за постоянни проверки на преминаващите границата с Турция. 

Агенцията цитира европейски дипломати, работещи в Турция, според които след задълбочаването на проверките на турските летища за джихадисти от Европа, все още остава лесно навлизането в страната по суша и море. 

В статията се пояснява, че много често досега европейските джихадисти заличават следите на пътуването си към Сирия, като ползват автобуси до Австрия, след това до Унгария, после до София и от там към Турция. 

Отчита се, че държавите на произход на джихадистите са тези, които трябва да подават данни към Шенгенската информационна система за задържането на подозрителните пътници, защото държавата на проверката-България-няма как иначе да знае тяхното минало и намерения. 

Посочва се, че случаят с Жоашен не е първият, след като през 2012 г. българските власти са задържали отново по сигнал от Франция Флавиан Моро, сменил вярата си с исляма и възприел радикални възгледи в затвора. 

Моро бил заловен на сухопътната българо-турска граница заедно с каналджия. По-рано той неколкократно безуспешно опитал да замине от Франция за Сирия със самолет и накрая летял по маршрута Франкфурт-Виена и Виена-София. 

В заключение е цитирано становището на представител на турските власти, според когото проблемът досега е в недостатъчната координация между държавите от ЕС. По негово мнение липсва достатъчен обмен на разузнавателни данни. 

Европейската комисия вчера предложи промени в правилата за работа на Шенгенската информационна система точно в тази посока и занапред се предвижда европейските специални служби да обменят по-бързо и по-лесно информация за предполагаеми терористи. Мярката цели подобряване на възможностите за отнемането на документите за самоличност на онези европейски граждани, които биха се присъединили към терористични групи извън ЕС. 

Нововъведенията се очаква да подобрят проверките по външните граници на Общността и в съответните случаи документите ще бъдат отнемани, а уличените - задържани, се поясняваше в съобщението на ЕК.

Сподели:
Българин за пожара край Бордо: Евакуацията е най-голямата в страната в мирно време

Българин за пожара край Бордо: Евакуацията е най-голямата в страната в мирно време

Цветан Филипов живее на 200–250 км от голямото огнено бедствие. "Димът се вижда с просто око, на моменти закрива слънцето, а миризмата на изгоряло и пушек също се усеща."

Зеленски пристигна в САЩ за среща с Тръмп: За какво ще се договарят

Зеленски пристигна в САЩ за среща с Тръмп: За какво ще се договарят

Програмата на украинския президент е много натоварена. Ще бъде почетена паметта на покойния сенатор Линдзи Греъм от името на цяла Украйна.

Пожарите в Западна Европа: Изпепелени са безпрецедентни по размери територии

Пожарите в Западна Европа: Изпепелени са безпрецедентни по размери територии

"Този пожар е с безпрецедентни размери – 116 000 хектара са изпепелени, което е рекордна територия, без аналог от Втората световна война насам", каза Еманюел Макрон за огъня край Бордо

Коментари (0)