22 Февруари, 2026

Белгийските атентатори атакували пътници за Израел, САЩ и Русия на летището в Брюксел

Белгийските атентатори атакували пътници за Израел, САЩ и Русия на летището в Брюксел

“Човекът с шапката” от атентатите срещу брюкселското летище „Завентем“ Мохамед Абрини каза при разпити, че неговите съучастници планирали атаки срещу пътуващите към Тел Авив, САЩ и Русия, съобщи в. „Джерусалем пост.

Според френската телевизия BFM TV Абрини описал братята Бакрауи от Белгия и атентатора самоубиец Наджим Лахрауи като хората, които са имали водеща роля при атентатите от 22 март. Той разкрил, че първоначално е имало планове за атака във Франция, но поради ареста на 18 март на Салах Абдеслам – ключов оцелял заподозрян за атаките от 13 ноември в Париж – за мишена бил избран Брюксел. Абрини, който беше арестуван в петък, също така твърди, че Ибрахим Бакрау избрал мишените на атаката на летище „Завентем“, сред които били залите за заминаващи към Тел Авив, САЩ и Русия. Но тези планове не били реализирани заради бягството на Абрини, захвърляйки якето и шапката си в кошче за боклук. Атентаторът се опитал да минимизира ролята си в престъпния заговор, като твърдял, че не е „радикализиран“ от ислямистка екстремистка групировка.

Абрини, който е издирван за извършените през ноември атаки на Ислямска държава в Париж, е сред петимата арестувани в Брюксел в петък. Белгийските прокурори проверяват дали Абрини, 31-годишен белгийски гражданин, е бил „човекът с шапката“, който се вижда на записите от охранителните камери в Брюксел заедно с другите двама атентатори. Според белгийските медии е „повече от вероятно“ това да е точно така.

Сподели:

Коментари (0)

Агенти на Сикрет Сървис застреляха въоръжен,  проникнал в имението Мар-а-Лаго на Тръмп

Агенти на Сикрет Сървис застреляха въоръжен, проникнал в имението Мар-а-Лаго на Тръмп

Товна написа говорителят на агенцията Антъни Гуглиелми в публикация в X.

Дания отряза Тръмп, не иска кораб болница в Гренландия

Дания отряза Тръмп, не иска кораб болница в Гренландия

Ръководителката на датското правителство Мете Фредериксен заяви, че е „щастлива да живее в страна, в която достъпът до здравеопазване е свободен и равен за всички

5G технологията и бъдещето на игрите с живи дилъри

5G технологията и бъдещето на игрите с живи дилъри

Как 5G мрежите променят игрите с живи дилъри в реално време? Разберете какви носи новата технология за качество и скорост.