Влиятелният американски всекидневник "Вашингтон пост" публикува обща статия на британския премиер Дейвид Камерън, френския президент Франсоа Оланд и германския канцлер Ангела Меркел, в която те публично излагат аргументите си в подкрепа на ядреното споразумение между "шесторката" световни сили и Иран.
Статията се появи часове преди гласуването в Сената на САЩ на подкрепена от републиканците резолюция против споразумението. Тримата лидери още в началото дават да се разбере, че именно това е поводът да се обърнат към американската общественост точно в този момент, за да подкрепят президента на САЩ Барак Обама, който води тежка политическа битка с критиците на споразумението в Конгреса - главно републиканци. При гласуването снощи резолюцията срещу споразумението не събра необходимия брой гласове и беше блокирана, което означава, че ядрената сделка ще премине безпрепятствено през Конгреса и че рискът от нейното проваляне е сведен до минимум. Явно обръщайки се към конгресмените, които трябва да гласуват, тримата лидери подчертават, че "това е ключова възможност във време на повишена глобална несигурност да се покаже какво може да постигне дипломацията". След като изразяват с конкретни факти загрижеността си от опасното развитие на иранската ядрена програма през последните години, излагаща на риск "не само сигурността на иранските съседи и на Израел, но също и на нашите страни", те подчертават, че "една надпревара в ядреното въоръжаване в Близкия изток би прибавила пагубен нов елемент в и без това нестабилния регион".
"Ние имахме обща отговорност да се справим с тази заплаха. Дългата история на безплодни ядрени преговори с Иран не ни даваше солидни основания за оптимизъм. Въпреки това, две години на тежки и детайлни преговори доведоха до споразумение, което затваря всички възможни пътища към създаване на иранско атомно оръжие в замяна на поетапно смекчаване на свързаните с ядрената му програма санкции", пишат тримата западноевропейски лидери. "Ние напълно подкрепяме това споразумение, защото то постига целите, които си бяхме поставили. То решава проблема с обогатяването на уран като път към създаване на бомба, като изисква Иран да намали с 98 процента своите запаси от обогатен уран; да намали с две трети броя на центрофугите си; да ограничи степента на обогатяване на урана; и да престане да използва подземния център Фордо за обогатяване. То затваря плутониевия път, чрез промени в реактора в Арак така, че той да не може да произвежда годен за ядрени оръжия плутоний. Най-накрая, споразумението осигурява на МААЕ по-широк достъп не само до иранските ядрени съоръжения и до целия цикъл за ядрено гориво, но също и, където е необходимо, до всяка необявена ядрена площадка. В замяна Иран ще получи поетапно смекчаване на санкциите, свързани с ядрената програма, но само след като изпълни своите конкретни ангажименти, което ще бъде удостоверено от МААЕ. Ние се споразумяхме и по условията за възстановяване на санкциите, ако Иран сериозно наруши споразумението." "Това не е споразумение, основано на доверие или на някакво предположение как Иран би изглеждал лед 10-15 години. То се базира на подробен, строго разписан продължителен контрол, който може да бъде удостоверен. Иран ще получи силни стимули да не лъже. Почти сигурната гаранция, че ще бъде разкрит ако лъже и последствията, които биха последвали в такъв случай, превръщат това в губещ вариант", пишат Камерън, Оланд и Меркел в статията си. По-нататък те остро осъждат иранската политика на непризнаване на Израел и "неприемливия език" на иранските лидери спрямо Израел, като подчертават, че неговата сигурност е в техен собствен интерес. "Ние не бихме постигнали ядреното споразумение с Иран, ако не смятахме, че то отстранява една заплаха за региона и за режима на неразпространение на ядреното оръжие изобщо", посочват те. "Ние не подписахме ядреното споразумение с очакването, че иранската външна политика скоро ще се промени. То обаче отстранява заплахата от иранската ядрена програма и може да открие пътя за Иран да признае, че сътрудничеството със съседите е по-добра опция от конфронтацията. Макар и да нямаме същите интереси, като Иран, ние сме изправени пред някои общи предизвикателства, включително и заплахата от "Ислямска държава", пишат тримата евролидери.
Накрая те изразяват общото си убеждение че "споразумението полага основите за трайно разрешаване на конфликта, породен от иранската ядрена програма". "Ето защо ние искаме да поемем по пътя на пълното изпълнение на "Всеобхватния общ план за действие", след като всички национални процедури по ратификацията на споразумението, бъдат завършени", заключават лидерите на Великобритания, Франция и Германия в статията си във "Вашингтон пост".
Още от Свят
Косово извърши обиски в 10 сръбски общини в страната
„Ерата на паралелните и престъпни общини и институции на Сърбия в Република Косово приключва“, коментира косовският министър на вътрешните работи Кшелал Свекла
Лавров с нова порция мръсна пропаганда: Отказ от реалността и манипулация на световния ред
Поредните фалшиви твърдения на руския външен министър граничат с невежество, арогантност и цинизъм
Мицотакис номинира Константинос Тасулас за президент на Гърция
Държавният глава на южната ни съседка, който има сравнително ограничени правомощия, се избира за петгодишен мандат