Лидерът на Ал Кайда Осама бин Ладен завещал 98% от парите и имуществото си, оценявани на около 29 млн. долара, за продължаване на глобалния джихад.
Това става ясно от негови писма и документи, прибрани от американските командоси, който го ликвидираха през 2011 г.
Ройтерс и телевизия ABC са получили ексклузивен достъп до документите, преведени от арабски на английски и разсекретени от разузнавателните агенции на САЩ.
В един от тях, написан на ръка в края на 90-те години, лидерът на Ал Кайда посочва, че 1% от 29 млн. долара, които имал в Судан, трябва да отиде у Махфуз Улд Уалид, командир от Ал Кайда.
Според документа още 1% от сумата Бин Ладен е предвидил за втория си помощник, инженера Абу Ибрахим ал Ираки Саад, който му помогнал да основе първата си компания в Судан.
Бин Ладен призовава всичките си роднини да използват остатъка от парите за подкрепа на свещената война.
"Надявам се моите братя, сестри и лели да се подчинят на волята ми и да похарчат парите, които оставих в Судан, за джихада в името на Аллах", се казва в завещанието.
В друго писмо от 15 август 2008 г. Бин Ладен моли своя баща да се грижи за жената и децата му, ако умре преди него.
Като последно предсмъртно желание той моли баща си за прошка.
Още от Свят
Жегата може да струва на ЕС 180 млрд. евро
Международен анализ на Allianz, цитиран в изследването, оценява загубата на около 3% от производството на отработен час за всеки градус над 30°C,
"За да зашитят Тръмп, службите са застрашили живота на 100 души" - демократи искат изслушване в Конгреса за тайно сменения самолет
„Идеята изглежда е била да се намали заплахата за Тръмп, като се предложи на иранците да убият около 100 души вместо него“
Запали се руска военна база, два пожара лумнаха край Балаклава в Крим
Мониторинговата група на Телеграм канала Crimean Wind съобщи за удара по военната база на Русия, позовавайки се на сателитни изображения