5 Февруари, 2026

Битката за Мосул ще е катастрофа за населението

Битката за Мосул ще е катастрофа за населението

Редица хуманитарни организации се опасяват, че битката за освобождаването на втория по големина град в Ирак – Мосул - от контрола на близкоизточната радикална групировка „Ислямска държава“, ще бъде катастрофа за цивилното население, предава Voice of America.

През последните седмици, в които иракската армия подготвя офанзивата срещу Мосул, повече от 62 хил. цивилни са напуснали пределите му. Има индикации, че те са последните, избягали от града безопасно.

Според активистите иракската армия планира блокиране на Мосул, за да се увери, че никой няма да излезе от него – независимо дали е екстремист или цивилен. „Те призовават цивилните в Мосул да поставят бели флагове на вратите си и просто да останат там“, предупреждават от „Хюман Райтс Уотч“.

Сподели:

Коментари (0)

"Форин Полиси": 5% от БВП за отбрана не са достатъчни, нужен е дебат

"Форин Полиси": 5% от БВП за отбрана не са достатъчни, нужен е дебат

Необходим е паралелен ангажимент за преодоляване на гражданско-военната дистанция. Това изисква по-дълбок и по-информиран обществен дебат за въоръжените сили, пише Габриеле Наталиция

Орбан отново атакува Киев с удобни обвинения, но мълчи за войната на Русия

Орбан отново атакува Киев с удобни обвинения, но мълчи за войната на Русия

Унгарския премиер обвини Украйна, че провежда насилствено мобилизация в страната и така превръща унгарците в „пушечно месо“,

ISW: Тристранните преговори в Абу Даби - без пробив по най-трудните въпроси

ISW: Тристранните преговори в Абу Даби - без пробив по най-трудните въпроси

В същото време висши представители на Кремъл потвърдиха ангажимента на Русия към нейните военни цели и отхвърлиха подкрепяните от Запада гаранции за сигурност за Украйна