24 Ноември, 2024

Бивш съветски разузнавач се оплака: В България пречат да се сформира партия, стояща зад Русия

Бивш съветски разузнавач се оплака: В България пречат да се сформира партия, стояща зад Русия

"Не България  е предала Русия, а ние я изоставихме", казва Леонид Решетников, директор на Института за стратегически изследвания към администрацията на руски президент в интервю с главния редактор на сп. "Руски дом" А. Крутов.

"Ще приведа няколко факта, за да онагледя защо в някои моменти толкова трудно се развиват българо-руските отношения. Всичко е по-просто, отколкото изглежда. България е била важна страна както за Руската империя, така и за Съветския съюз. И сега също, и примерът с "Южен поток" само го доказа. Ние се убедихме, че не можем без България. 

Българите, както знаете, са искали за свой княз Дондуков-Корсаков, Черкаски и кой ли още не. Но ние под натиска на Запада, на Берлинския конгрес се съгласяваме да се даде независимост само на една малка част от България, както и владетел да стане Батенберг, един далеч не типичен представител на славянския свят. Изгубвайки схватката с Берлинския конгрес, ние позволяваме на власт да се укрепят не много дружелюбно настроени към нас политически сили и правителства. Цялата история на България между Освобождението и Първата световна война е борба между русофилските и русофобските партии", казва Решетников.

"Тук трябва да търсим и своята отговорност. Нали ние освободихме България? Донесохме им свободата. Погледнете какво се случи след това. Изведнъж се случва 1917 година и ние им казваме: "Вие сте обичали не тези руснаци, които е трябвало". Българите се съгласили и започнали да обичат само съветските руснаци. Идва 1991 година и ние казваме: "Не, не трябва да обичате съветските руснаци, трябва да обичате новите руснаци".

През 1991-1994 работех в България, за повечето българи, които, повтарям, в мнозинството си са проруски настроени, това си беше трагедия. Тогава ние ясно им казахме: "Вървете, където искате!Искате в НАТО – добре, искате в ЕС – добре. Забравете, че ние ще ви помагаме. Забравете!" Това им казахме и се махнахме. И повече не се върнахме. И до ден-днешен не сме се върнали", коментира политологът. 

Ако американците влагат в "хуманитарната дейност" в България, Сърбия десетки, дори стотици милиони долари на годината, нашите представителства там са на трохи. Ние не присъстваме там. Братята се оказаха в техни ръце и сега ние се опитваме да прокараме "Южен поток". Там вече управляват САЩ, НАТО и Европейският съюз – те командват. Прави се всичко, за да не се сформира политическа сила, която стои зад Русия. А в коя друга страна има национално движение на русофилите"

"Това лято се събраха между 18 и 20 хил. души, продължава Решетников. Все пак има политически и народни сили, които не се предават, отбиват атаките. А ние някак си не им помагаме. В друга страна просто няма такова нещо. Как можем да казваме, че българите са "предатели". Всеки един българин, сърбин или черногорец ни казва: "Вие ни предадохте". Е, как да наречем българите "предатели"? Какви предатели са те? Трябва да разбираме как се случват процесите, от какво са породени и какво в действителност се случва, най-вече у нас. В нашите политически кръгове не се оценява достатъчно значението на България за Русия. Ние трябва да се поучим от граф Игнатиев", изтъква Решетников.

68-годишният Леонид Петрович Решетников е руски историк и генерал от външното разузнаване. През 1970 г. завършва Харковския държавен университет (днешна Украйна), а през 1971-1974 г. прави аспирантура в Софийския университет.

Сподели:

Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение

„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“