Гръцки първоинстанционен съд заседава по процес срещу бившия премиер социалист Георгиос Папандреу по иск на пенсиониран морски офицер. Ищецът Панайотис Стаматис настоява за обезщетение в общ размер на 260 000 евро за причинени морални щети в резултат от неспазените предизборните обещания на Папандреу през 2009 г.
В съда вчера Стаматис заяви, че по време на предизборната кампания Папандреу твърдял, че гръцката държава има пари, независимо че е бил осведомен от управителя на централната банка Йоргос Провопулос за лошото състояние на финансите на Гърция.
Ищецът каза още, че Папандреу вече се е бил срещал и с тогавашния директор на Международния валутен фонд (МВФ) Доминик Строс-Кан, за да обсъдят приемането от Гърция на кредитно споразумение.
Папандреу не присъства на заседанието и бе представен от авдокатите си. Попитан от единия от адвокатите дали е предприел съдебни действия и спрямо други политици, ищецът каза, че е служил в НАТО и настоя да не се опитват да се подиграват с него. Решението на съда ще бъде огласено до няколко месеца.
Още от Свят
Гърция погасява предсрочно 13 млрд. евро дълг - задлъжнялостта й пада под нивото на Италия
Планът включва погасяване на заеми за около 2,5 млрд. евро към Европейския механизъм за стабилност, както и на облигация за 2,2 млрд. евро с падеж през 2027 г.
Отвори се нов кратер на вулката Етна, ограничиха полетите
Новият кратер е в долината дел Бове, на височина между 2200 и 2350 метра
Полша: Готвим се за война с Русия, очакваме мащабна провокация
Полският премиер Доналд Туск по-рано заяви, че подкрепата за Украйна във войната срещу Русия не е услуга към Киев, а въпрос на собствената национална сигурност на Полша.