29 Юли, 2026

BlackSeaNews: Военната промишленост се възражда в руския Крим

BlackSeaNews: Военната промишленост се възражда в руския Крим

След присъединяване на Крим към Русия на полуострова започнало възраждане на военната промишленост, констатира главният редактор на украинското издание BlackSeaNews Андрей Клеменко.   

Клеменко в списание „Украинский тиждень” цитира данни за промишленото производство в Крим за 2014, 2015 и 2016 г. Експертът е шокиран от темпа на ръста на производството.   „До средата на 2018 г. официалният темп на ръста на промишлено производство за Севастопол остава много висок – 110%” – пише той.   Журналистът отбелязва, че в руската статистика не се отчитат показатели, свързани с Министерството на отбраната, ВПК и енергетиката. Те обаче фигурират в баланса на новите собственици.   „В корабостроителния завод „Море” се строят три ракетни корвети за близката морска зона по новия проект „Каракурт”, имащи на въоръжение 8 крилати ракети „Калибр-НМ”, заявил Клеменко. В кримските предприятия в най-близко време ще бъдат построени не по-малко от 9 ракетни корвети, носещи общо 72 крилати ракети.   „Това е заплаха не само за Украйна, но и за страните от ЕС и Средиземноморието. Като цяло ръстът на производство на предприятията от ВПК в Крим през 2017 г. в сравнение с 2015 г. възлиза на 430,8%, а от 2016-та – 227,6%” – обобщил Клеменко.

Сподели:
WSJ: Атаката срещу силите на САЩ е изненадваща, нямаше удари по Иран

WSJ: Атаката срещу силите на САЩ е изненадваща, нямаше удари по Иран

Ударите бяха нанесени преди американските военни да потвърдят съвместни атаки със саудитските сили срещу подкрепяни от Иран групировки в Ирак

Полският министър алармира: Светът навлиза в много бурни води

Полският министър алармира: Светът навлиза в много бурни води

Радослав Сикорски, министър на външните работи на Полша, е загрижен, че конфликта между Украйна и Иран се задълбочава

Политико: Триумф на Зеленски - той убеди Вашингтон, че Киев може да спечели войната

Политико: Триумф на Зеленски - той убеди Вашингтон, че Киев може да спечели войната

Това беше връхната точка в ден, който беляза забележителен обрат от предишното катастрофално посещение на украинския президент в Овалния кабинет

Коментари (0)