"Това е кошмарът за всяко западно правителство: руски бойци в собствената му страна. Саботьори, провокатори, шпиони: това, което може да звучи като фантасмагория, в Швейцария е реалност", пише в швейцарското издание Blick Фабиан Еберхард.
"В продължение на години руската държава целенасочено създава тук вражески "спящи клетки". За целта Москва използва спортните школи в Цюрих, Берн и Лугано, където се провеждат "Система". На така наречените "семинари" в Швейцария пристигат бивши бойци от елитните подразделение ня руските спецслужби", съобщава изданието.
"Доколко е сериозна заплахата показват конфиденциални документи на Федералната служба по разузнаването на Швейцария. Според тях, една от задачите на "Система" е увеличаване на въоръжената мощ с помощта на неидентифицирани подразделения. Цел: "осъществяване на размирици и дестабилизация в целеви региони", а също така веровка на бъдещи елитгни бойци. "Система" е "петата колона на Владимир Путин в Швейцария", коментира авторът.
По информация на изданието, инструктурите се изпращав в Западна Европа от московския Холдинг "Вълк".
Дениз Ряузов, шеф-инструктор от "Вълк" редовно провежда тренировки в Цюрих и Лугано.
"Ряузов е бил в спецназ, а срещу него са въведени американски санкции заради активноста му с проруските сепаратисти в Източна Украйна", подчертава авторът.
Бывши бойци от руския спецназ Владимир Василиев и Михаил Рябко, провеждали тренировка в послединет години в Берн, са приближени до руския министър на правосъдието и по този начин се намират в пряко подчинение на Путин", пише изданието.
Разузнаването разполага и с инфомация за ръководителят на швейцарската "Система". Разузнаването разполага със снимки на Д.Ц., потвърждаващи неговите връзки с високопоставени представители на руската армия и с ръководителя на охрантиления холдинг "Вълк" Геннадий Никулов, който също е в черния списък на САЩ заради участие във военните действия в Източна Украйна.
Експертът по Русия Борис Райтшустер коментира пред изданието, че "тези бойни подразделения са носеща колона в негласната война на Путин срещу Запада".
Припомняме, че още преди две години Faktor.bg публикува разследването на Борс Райтшустер за разпространението на "Систума" в Германия: Тайната война на Путин-диверсанти в Европа чакат команда от Кремъл
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Зеленски потвърди: Потопен е руският контейнеровоз „Янина“ и са ударени три петролни рафинерии в Башкортостан
По думите му Украйна продължава да оказва натиск върху Русия, а планът за нанасяне на удари на далечни разстояния се изпълнява поетапно.
Омбудсманът: И аз ще ще сезирам Конституционния съд за Бюджет 2026 , спорните текстове са противоконституционни
„Такава огромна промяна, която засяга над 300 хиляди граждани, не може да минава без предварителна оценка, без обществено обсъждане и през преходни разпоредби на бюджетен закон“, подчерта Велислава Делчева
От днес влезе в сила решението на Италия да суспендира за един месец шенгенските правила с Испания
Италианският премиер Джорджа Мелони заговори още в четвъртък вечерта за суспендиране на Испания от Шенген, но експерти припомниха, че страна членка на Шенгенската зона