6 Февруари, 2026

Близо 1 милион души се стекоха на прайда в Лондон

Близо 1 милион души се стекоха на прайда в Лондон

Близо 1 милион души се събраха за ежегодния прайд в Лондон под мото „Любовта се случва тук" и отбелязаха 50 години от декриминализирането на хомосексуализма във Великобритания.

Близо 1 милион души се събраха за ежегодния прайд в Лондон. Парадът, който мина под надслов „Любовта се случва тук", отбелязва и 50-тата годишнина от декриминализирането на хомосексуализма във Великобритания.

Половин век, след като да си хомосексуален на Острова вече не нарушава закона, кметът на Лондон Садик Хан призова хората да бъдат каквито искат и да обичат когото поискат.

Садик Хан, кмет на Лондон, каза: „Това е най-големият прайд в световната история. Днес доказахме, че Лондон е най-великият град в света”.

26 000 са участниците в самия карнавал – някои облечени като благородни дами от Ренесанса, други - като полицейски служители, а също така – имитатори на английската кралица Елизабет II.

Един от участниците казва: „Приятел на баща ми някога му казал, че да си хомосексуален, е по-лошо дори от това да си убиец. Такова беше мнението на повечето хора. А вижте какво става сега – не мога да повярвам! Страхотно е всеки да може да се чувства свободен да изразява себе си. Кой би повярвал, че това ще се случи в добрата стара Англия, където сме такива пуритани...”

Това е 45-ият прайд в историята на Великобритания. В същото време, собственици на заведения за хора с различна сексуална ориентация се оплакват, че се налага да затварят, защото наемите им целенасочено се вдигат до степен, в която да не могат да ги плащат.

Сподели:

Коментари (0)

Епстийн е искал да създаде нова раса от собствените си гени - провеждал е разговори с учени

Епстийн е искал да създаде нова раса от собствените си гени - провеждал е разговори с учени

Последните публикувани имейли хвърлят нова светлина върху взаимоотношенията на Епстийн с водещи изследователи в областта на геномните изследвания

The Guardian: Икономиката на Русия е в задънена улица заради войната

The Guardian: Икономиката на Русия е в задънена улица заради войната

В момента Руската федерация се сблъсква с най-нестабилното икономическо положение от началото на пълномащабното нахлуване в Украйна.

Ройтерс: "Лукойл" преговаря с поне още две компании за продажбата на чуждестранните си активи

Ройтерс: "Лукойл" преговаря с поне още две компании за продажбата на чуждестранните си активи

Една от силно заинтересованите компании е "Шеврон"