22 Май, 2026

Близо 400 арестувани при военна операция на пазар за храни във Венецуела

Близо 400 арестувани при военна операция на пазар за храни във Венецуела

Близо 400 души бяха арестувани при военна операция на пазар за храни във венецуелския град Маракаибо. Повод за акцията е контрабанда, пише АФП. В страната има остър недостиг на стоки от първа необходимост и хранителни продукти.

В момента военните имат правомощията да контролират производството, разпределението и търговията на хранителни продукти, както и да надзирават пристанища и заводи.

Според оценки на частни институти недостигът на храни и лекарства засяга 80 на сто от населението във Венецуела, изпаднала в тежка икономическа криза в резултат на рязкото поевтиняване на петрола.

Президентът на страната Николас Мадуро, срещу когото опозицията е предприела офанзива и призовава за референдум за свалянето му от власт, твърди, че оскъдицата в страната е дело на частните предприемачи, водещи "икономическа война", за да го отстранят от поста.

еловите среди в страната обаче са на мнение, че недостигът на стоки от първа необходимост е последица от липсата на долари, срещу които да се внасят суровини в страна, където правителството контролира валутния обмен от 2003 година, отбелязва АФП.

Сподели:

Коментари (0)

Осъдиха трима за планиране на държавен преврат в Германия - единият е писал на Путин

Осъдиха трима за планиране на държавен преврат в Германия - единият е писал на Путин

И тримата бяха признати за съучастници в подготовка на държавна измяна

Лидерът на десницата Янез Янша отново е премиер на Словения

Лидерът на десницата Янез Янша отново е премиер на Словения

Досегашният министър-председател Роберт Голоб не успя да състави кабинет след парламентарните избори

Путин заплаши Украйна с ответен удар след атака срещу Старобелск

Путин заплаши Украйна с ответен удар след атака срещу Старобелск

Той съобщава, че е възложил на Министерството на отбраната на Русия да подготви „предложения“ за отговор