4 Юни, 2026

Bloomberg: Възроденият американски Втори флот ще пречи на Русия да се укрепи в Северния Атлантик

Bloomberg: Възроденият американски Втори флот ще пречи на Русия да се укрепи в Северния Атлантик

САЩ ще възраждат Втори флот на ВМС, за да попречат на Русия да се укрепи в Северния Атлантик, заявил в своя статия в Bloomberg адмиралът в оставка Джеймс Ставридис.   

Както отбелязва адмиралът, след падането на Берлинската стена САЩ са съкратили числеността на своя флот в Арктика, защото считали, че Русия вече не представлява тази заплаха, каквато произлизаше от Съветския съюз.   Руският президент Владимир Путин обаче възстанови руския флот, особено подводниците. Според адмирала, засега не е ясно доколко всъщност могат да работят въоръженията, които показва Русия, но нейните „зли намерения е трудно да не бъдат забелязани”.   Вторият флот ще помогне на НАТО да върне потенциала на военноморска сила в Атлантика.  Американският Втори флот ще може да отговаря за специалните операции, за да не позволи на Русия да доминира в северната част на Атлантика. Американските кораби ще разузнават, включително с безпилотни апарати, ще проследяват руски подводници с помощта на патрулни самолети като новите P-8 Poseidon, ще използват подводни системи за мониторинг, ще провеждат учения на море, а също така ще осигуряват връзката между сухопътните бази от двете страни на Атлантика. Според адмирала, ще има и подводни операции с използване на атомни и дизелови подводници.   

Сподели:
В Ливан загина миротворец на ООН

В Ливан загина миротворец на ООН

„Миротворец от UNIFIL почина рано сутринта вследствие на тежките наранявания, получени при удари с минометни снаряди."

Словесна атака от Техеран: Хаменей обяви САЩ и Израел за губещи във войната

Словесна атака от Техеран: Хаменей обяви САЩ и Израел за губещи във войната

Върховният лидер на Иран обвини правителствата във Вашингтон и Тел Авив, че се опитват да разделят и противопоставят иранския народ

Опозицията в Скопие: Брюксел разобличи лъжите на Мицкоски, Македония е пред изолация

Опозицията в Скопие: Брюксел разобличи лъжите на Мицкоски, Македония е пред изолация

Според СДСМ македонският премиерът подвежда гражданите относно европейското бъдеще на РС Македония, а неговото правителство не реализира необходимите реформи, което е видно от доклада на Вайц

Коментари (0)