5 Април, 2026

Борис Акунин: Режимът на Путин ще свърши зле (ВИДЕО)

Борис Акунин: Режимът на Путин ще свърши зле (ВИДЕО)

Режимът на Путин се изплаши от събитията в Украйна и направи голяма грешка. Тези хора обрекоха себе си на формат на пожизнена авторитара власт, която ще свърши зле. Проблемът не е в царя-батюшка. Проблемът е в системата на държавата, казва световноизвестният руски писател Борис Акунин пред „RusLook - события и жизнь“

Той обясни причините за своето преместване в Лондон, главната, от които е промяната в курса на  Русия през 2014-го година, когато писателят се почувствал в критично малцинство. Признава, че  до този водораздел изобщо не е разбирал своята страна, мислейки, че демокрацията в Русия окончателно е победила и обществено-политическите процеси вървят в правилна посока. 

Сега  Акунин е уверен, че  Путин не е причината за проблемите, а те се коренят много по-дълбоко.

Уви, целият руски исторически опит показва, че промяната почти винаги води до по-лошо. Следователно- подкрепата на режима- това е инерцията на съзнанието на хората, основана на страха от промяната. 

Главната забележка на писателя към опозицията е, че тя постоянно критикува сегашното правителство, вместо да създава и насърчава имиджа на страната, която самата опозиция иска да изгради.

"Трябва да сме в състояние да направим това убедително и привлекателно, за да преодолеят хората  страха от промяната, да пожелаят да променят Русия към по-добро", казва  Акунин.

Вярва, че опозиционният лидер Алексей Навални добре знае как да говори с хората по този начин. Писателят счита, че той със сигурност е обещаващ и много смел политик, защото, за да участваш в опозиционни действия в Русия е необоходима огромна смелост....  Защото там това е животозастрашаващо, в буквалния смисъл.

Навални и други опозиционни лидери, които не се страхуват да казват истината, предизвикват голямо уважение у мен, признава писателят.

Борис Акунин определя существащата общественно-политическа система в Русия не като масова поддръжка на корумпираната, неефективна, крадлива власт, а като нежелание на хората за промени. Именно заради страха от тях. 

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

По време на разговорите са били обсъдени двустранните отношения между Турция и Украйна, за значението и сигурността на Черно море

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Според военните, началото на пролетната офанзива тази година се е оказала неуспешна за руските нашественици

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Борис Братина, министър на информацията, е известен със своите антиевропейски и проруски позиции, който фаворизира времето на диктатора Йосиф Броз Тито