Данните от проучванет на вестник The Independent, проведено сред 2000 души, показват, че 55% от хората вярват, че Великобритания трябва да напусне ЕС – което е увеличение с 4 пункта спрямо април – докато 45% са на обратното мнение.
Данните са на база желаещите да вземат участие в референдума.
Това е най-голямата преднина, която кампанията „Да напуснем“ (Leave) е имала, откакто се провеждат допитванията по въпроса за бъдещето на Обединеното кралство в Европейския съюз по поръчка на изданието преди година, когато „Да останем“ (Remain) се радваше на 10 пункта преднина. Сега нещата са променени.
Дори и да не се отчита броят на желаещите да гласуват, „Да напуснем“ има 53%, а „Да останем“ 74%.
От своя страна The Telegraph британското правителство е „паникьосано“ относно растящите сигнали, че подкрепата за напускането на ЕС расте. Поверителни данни и вътрешно допитване показват, че две седмици преди референдума стана голям обрат в полза на кампанията за „Брекзит“ и това донесе растящо безпокойство в лагера на поддръжниците на оставането в ЕС. Това е довело до промяна в стратегията и сега кампанията за оставането на Великобритания в ЕС ще предприеме серия от персонални нападки срещу Борис Джонсън – един от лидерите на кампанията за „Брекзит“.
Екипът на премиера Дейвид Камерън е възприел стратегията „отстранете Борис“, според която ще се разреши на членове на правителството да твърдят, че той е подкрепил кампанията само с цел да подпомогне амбицията си за премиерския пост и да се асоциира с Найджъл Фараж, лидера на ЮКИП.
В знак на това, че според пазара „Брекзит“ е все по-възможен, индексът FTSE-100 претърпя в петък най-големия си спад за един ден от началото на кампанията за ЕС, губейки 1.86%. Също така британската лира се обезцени , след като допитване даде 10% преднина на кампанията за „Брекзит“.
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс