27 Декември, 2025

Брюксел постави ултиматум към Скопие да приеме нов избирателен закон

Брюксел постави ултиматум към Скопие да приеме нов избирателен закон

Европейската комисия/ЕК призова лидерите на четирите основни политически партии в Република Македония незабавно да постигнат споразумение и да подпишат новият избирателен закон. От комисията изразяват своето разочарование, че партиите не успяха да финализират реформите в избирателния закон, въпреки постигнатият напредък в преговорите на експертните групи.

"Изборите наближават и поради тази причина трябва да бъде приет Изборният закон колкото е възможно по-скоро за да започне и неговото прилагане - като се има предвид, че изборите ще се проведат през месец април догодина", каза говорителят на еврокомисаря по разширяване на ЕС Йоханес Хан ЕК Мая Коциянчич.

През месец юли лидерите на управляващата партия, на техния коалиционен партньор и на опозиционния подписаха споразумение за изход от политическата криза, който предвижда създаване на Специален съд, промени в изборния закон, съставяне на преходно правителство три месеца преди изборите и провеждане на предсрочни парламентарни избори през месец април 2016 г. Днес  експертните групи приключиха преговорите без да постигнат резултат относно избирателния закон.

Междувременно дипломатическите представители на САЩ и ЕС в Скопие публикуваха съвместно комюнике, в което изразяват съжаление от провала на преговорите за новия избирателен закон. "Силно подкрепяме четиримата лидери да постигнат споразумение още днес, защото изборите наближават", се казва в съобщението.

Сподели:

Коментари (0)

Коледа на Тръмп:  Въздушни удари, политически заплахи и стремеж към рая

Коледа на Тръмп: Въздушни удари, политически заплахи и стремеж към рая

Отправи язвително коледно послание към политическите му противници, които той нарече „радикална лява паплач“

Ким Чен-ун в новогодишно послание до Путин:  Преминахме заедно през кръв, живот и смърт

Ким Чен-ун в новогодишно послание до Путин: Преминахме заедно през кръв, живот и смърт

Новогодишните поздравления към Путин бяха изпратени ден след като севернокорейският лидер нареди ускоряване на производството на ракети

Зеленски: Тръмп трябва да дойде в Украйна, за да обоснове своя мирен план

Зеленски: Тръмп трябва да дойде в Украйна, за да обоснове своя мирен план

Президентът на Украйна предупреди, че мирното споразумение вероятно ще трябва да бъде изнесено на референдум