4 Август, 2026

Букурещ ще повдигне въпроса за приемането на България и Румъния в Шенген

Румънският министър на вътрешните работи Кармен Дан заяви, че ще постави въпроса за присъединяването на Румъния към Шенген в рамките на неофициалната среща на Съвета по правосъдие и вътрешни работи, която ще се състои в Букурещ в края на тази седмица, съобщава информационният сайт Зиаре.

"Това е една изключително важна среща - първата в тази сфера, която ще ръководя под румънското председателство. В кулоарите на неформалната среща ще имам и двустранни срещи с министрите, които трайно се противопоставят на присъединяването. Бих искала да обсъдим тази тема, защото моментът е подходящ, за да кажем, че Румъния е изпълнила абсолютно всички технически критерии за присъединяване", посочи Кармен Дан.

"Знам каква е ситуацията на Румъния, знам каква е ситуацията на България и знам, че тази ситуация се протака от 2011 г. несправедливо", подчерта още румънският вътрешен министър.

Тя обаче отбеляза, че на предстоящата неофициална среща на Съвета по правосъдие и вътрешни работи няма да има гласуване по тази тема, "но бихме могли да получим това заключение и да отговорим на въпросите" на страните, които се противопоставят.
Сподели:
Буданов: Специалните мерки за принуждаване на Русия към мир продължават

Буданов: Специалните мерки за принуждаване на Русия към мир продължават

Той отбеляза, че Кремъл и досега погрешно смята, че ще успее да постигне целите си по военен път.

Зеленски освободи посланичката на Украйна в САЩ

Зеленски освободи посланичката на Украйна в САЩ

„Това е мое лично решение, продиктувано от лични обстоятелства, за които вече съм говорила“, написа тя

Тръмп пак се озъби на Иран: Военна блокада до споразумение или пълна капитулация

Тръмп пак се озъби на Иран: Военна блокада до споразумение или пълна капитулация

Иранското външно министерство заяви, че единствените разговори, които води, са с Оман и са посветени на планове за споделен контрол над Ормузкия проток

Коментари (0)