18 Март, 2026

Чешкият КС оправда собственик на хотел, отказал да настанява руснаци заради анексията на Крим

Чешкият КС оправда собственик на хотел, отказал да настанява руснаци заради анексията на Крим

Томаш Кръчмарж

Забраната не се отнасяла за руснаци, които писмено заявят, че не са съгласни с анексията на полуострова от Русия

Чешкият конституционен съд се произнесе, че отказ на собственик на хотел в североизточния град Острава да настани руски граждани през 2014 г. не е бил проява на дискриминация, съобщи пражкият в. "Право", цитиран от ТАСС.

Конституционните съдии отмениха решение на върховния съд, което беше признало действията на собственика на хотел "Бриони" за незаконни. По-рано чешката търговска инспекция глоби хотела с 50 000 крони (около 2000 евро) "за дискриминация на потребители по национален признак". Върховният съд намали глобата на 5000 крони (200 евро), а конституционните съдии се произнесоха тя да бъде отменена.

Собственикът на "Бриони" Томаш Кръчмарж преди пет години отказа да приеме 49 руски спортисти. На входа на сградата и на сайта на хотела се появи съобщение, че "От 24 март 2014 г. не настаняваме граждани на Руската федерация. Причината е анексията на Крим". В съобщението имаше уговорка, че забраната не се отнася за руснаци, които писмено заявят, че не са съгласни с анексията на полуострова от Русия.

Конституционният съд реши, че собственикът на хотела коректно е изразил политическите си убеждения. Като е публикувал в интернет съобщение, че няма да настанява руснаци, той не е нарушил правата им, защото предварително ги е предупредил за условията по пребиваването и те са можели да изберат друг хотел в Острава. Съдът напомня и за официалната чешка позиция за непризнаване на анексията на Крим.
Сподели:

Коментари (0)

  Руските окупатори създават риск от тежка ядрена авария, сравнима с Чернобил, в центъра на Европа

Руските окупатори създават риск от тежка ядрена авария, сравнима с Чернобил, в центъра на Европа

На дневен ред пред международната общност е необходимостта от възстановяване на украинския контрол върху Запорожката атомна електроцентрала

Иран удари край военна база на Австралия в ОАЕ – регионът на ръба на нова ескалация

Иран удари край военна база на Австралия в ОАЕ – регионът на ръба на нова ескалация

Снаряд е падал в близост до базата „Ал Минхад“, има щети по цивилни обекти, но австралийските военни са невредими

Италия призова за спешни действия: Взривоопасен руски танкер се носи без екипаж в Средиземно море

Италия призова за спешни действия: Взривоопасен руски танкер се носи без екипаж в Средиземно море

Италия и още осем страни призоваха за спешни действия. Плавателният съд е натоварен с втечнен природен газ, на внего няма екипаж и е с голяма пробойна в корпуса.