Хапливият език на чешкия президент раздразни Гърция. Атина извика посланика си за консултации след презрителни забележки на Милош Земан.
Известният с острия си и непремерен език държавен глава е направил скандалните изявления миналата седмица. Милош Земан е изразил съжаление, че преговорите през лятото за изваждане на Гърция от Еврозоната са се провалили. Той е казал още, че страната му ще се присъедини към общата валута още в първия ден, когато изгонят Гърция от Икономическия и валутния съюз.
Говорител на гръцкото правителство заяви днес, че е имало серия от презрителни забележки на чешки официални лица, последните от които са били на президента.
Земан е известен с непремерения си и понякога доста нецензурен език. Преди година националният медиен регулатор дори му забрани да говори на живо по националното радио именно поради риска да използва вулгарни изрази в ефир.
Причина за санкцията стана разговор в студиото за руската политика, в който държавният глава цветисто беше обяснил етимологията на името на пънк-групата "Пуси райът".
През пролетта пък Земан нахока публично американския посланик в Прага, който си беше позволил да нарече "недалновидно" решението му да бъде на трибуната на Парада на победата на Девети май в Москва.
Още от Свят
Тръмп: Си Дзинпин идва в САЩ! Ще довършим работата с Иран, ако няма споразумение
"Предпочитам да сключим споразумение, защото не искам да засегна 91 милиона души“, заяви американският президент пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом
Александър Невзоров: Тръмп наистина не разбира, че кремълският върколак е неадекватен
"Вместо това американският президент заяви, че вече е номер едно в TikTok. Че е най-популярният персонаж. Че е изместил Тейлър Суифт на някакво далечно място. Накратко – всички са разгромени, абсолютна победа", пише руският журналист
Bloomberg: Цената на руския петрол падна до нивата отпреди войнат в Близкия изтока – нов удар по бюджета на Кремъл
Данните показват засилващ се натиск върху руската икономика, която доскоро извличаше значителни допълнителни приходи заради напрежението в Близкия изток.