12 Май, 2026

Чужда медия: Каптагон, произведен в България, нахъсва бунтовниците в Ислямска държава

Чужда медия: Каптагон, произведен в България, нахъсва бунтовниците в Ислямска държава

Каптагонът – наркотикът, който джихадистите от „Ислямска държава“ използват масово, за да придобият издръжливост и за да не изпитват страх, е разработен в лаборатория на НАТО в България. Това пише тунизийското издание "Tunisie numerique", цитирано от Фокус.

„Каптагонът е синтетичен наркотик, който е създаден в лаборатория на НАТО в България. По-подозрителните хора вероятно ще видят в това поредното доказателство за участието на някои суперсили и на страни от НАТО в зараждането и разрастването на феномена „Ислямска държава“, пише изданието.

Тунизийският сайт обяснява, че след производството си каптагонът достига под формата на малки бели хапчета до ислямистите, които участват във войната в Сирия. Порталът допълва, че преди сирийския конфликт хапчетата са били използвани в други конфликтни зони, и припомня, че бившият либийски лидер Муамар Кадафи е обвинявал ислямистите в Либия, че взимат халюциногенни вещества.

Освен че притъпява страха и потиска усещането за болка, каптагонът има и халюциногенен ефект, обяснява изданието.

Сподели:

Коментари (0)

"Азов" отново патрулира в Мариупол - с безпилотни системи

"Азов" отново патрулира в Мариупол - с безпилотни системи

Военнослужещият Игор Луценко, бивш депутат, констатира, че Украинските сили за отбрана са успели да разширят зоната на поражение до 100 километра зад линията на фронта в руския тил

Калас: Всички преговорни клъстери за присъединяването на Украйна ще бъдат отворени до лятото

Калас: Всички преговорни клъстери за присъединяването на Украйна ще бъдат отворени до лятото

Тя подчерта, че приемането на Украйна в ЕС не е благотворителност, а инвестиция в европейската сигурност

Иран заплашва да „преподаде урок“ на всеки, ако бъде нападнат

Иран заплашва да „преподаде урок“ на всеки, ако бъде нападнат

„Лошата стратегия и лошите решения винаги водят до лоши резултати, светът вече разбра това“