Държавният секретар на Съединените щати Джон Кери приветства споразумението в Минск и коментира, че то е потенциално значителна крачка напред към мирно решение на конфликта и възстановяването на суеверността на Украйна. Кери призова всяка една от страните да премине към конкретни действия по спазването на договора.
Вашингтон наблегна на положителната страна от постигнатото и посочи, че силното трансатлантическо сътрудничество е било ключов фактор при преговорите. Сега Съединените щати очакват конкретни действия и от двете страни.
Джон Кери подчерта нуждата тежката артилерия да бъде изтеглена от зоната на конфликта, a Русия да прекрати подкрепата си за сепаратистите и да изтегли войниците и военната техника от Източна Украйна.
Държавният секретар заяви, че Америка е особено обезпокоена от ескалацията на боевете в четвъртък, нещо което не съответства на духа на споразумението. Високопоставено лице от Белия дом, пожелало анонимност допълни, че позитивният тон не променя политиката на САЩ и ако не се пристъпи към спазване на споразумението, цената за Русия ще бъда увеличена:
"Очевидно, както става ясно от това споразумение, конфликтът няма да е приключил напълно, докато не се възстанови международната граница на Украйна. В този случай договорът изисква международната граница да е последното нещо, но разбира се, ако трансферите на оръжия и техника продължат по време на прилагането на този договор, това ще бъде ясно нарушение не само на духа на договора, но и на написаното. Това ще накара както нас, така и партньорите ни да наложим по-голяма цена".
Още от Свят
Омбудсманът: И аз ще ще сезирам Конституционния съд за Бюджет 2026 , спорните текстове са противоконституционни
„Такава огромна промяна, която засяга над 300 хиляди граждани, не може да минава без предварителна оценка, без обществено обсъждане и през преходни разпоредби на бюджетен закон“, подчерта Велислава Делчева
Неапол беше разтърсен от силно земетресение, жители в паника излязоха по улиците
Според местните медии това е едно от най-силните трусове, регистрирани някога в района
WSJ: Кремъл забранява видеата с украински дронове, за да скрие реалните щети от войната
Руските правоохранителни органи отправят все по-категорични предупреждения, че гражданите, които публикуват подобни материали, могат да бъдат обвинени в държавна измяна и да получат до 20 години затвор,