12 Май, 2026

Даниела Горчева: Холандия се върна към хартиените бюлетини заради опасения за сигурността на вота

Даниела Горчева: Холандия се върна към хартиените бюлетини заради опасения за сигурността на вота

"Холандия се върна към гласуването с бюлетина заради опасения, че машинния вот не е много сигурен", заяви пред БНР журналистът Даниела Горчева:

"В Холандия гласуваха с машини през 90-те години, когато в България повечето хора не бяха виждали компютри даже. Имаше машини във всички секции. През 2007 година започнаха много големи дебати заради това, че не е сигурно и от 2009 ние се върнахме към, хартиената бюлетина. Холандия е много технологично напреднала страна, тук всичко е дигитализирано, дори когато отивате на лекар, той не ви дава рецепта на хартия, просто си отивате в аптеката, вашата рецепта вече е изпратена по електронен път и лекарството ви чака".

И в тази правова, некорпумпирана Холандия, която е технологично на светлинни години от България, в тази държава много отдавна се отказаха от електронното и машинното гласуване. Сега компютърните специалисти по сигурност вдигнаха отново голям шум, защото разбраха, че тези бюлетини, хартиени, се броят електронно. Всеки що-годе грамотен специалист ще ви каже, че няма сигурна машина, че всичко това мое да бъде променено за минутка с една флашка и затова се върнаха обратно, като предупредиха, че вероятно резултатите от изборите ще се забавят", коментира тя.

Сподели:

Коментари (0)

Би Би Си: САЩ преговарят с Дания по въпроса за Гренландия

Би Би Си: САЩ преговарят с Дания по въпроса за Гренландия

Вашингтон иска да строи три нови военни бази, които да бъдат официално определени като суверенна територия на САЩ

Кремъл пак манипулира: Войната може да спре във всеки един момент, ако...

Кремъл пак манипулира: Войната може да спре във всеки един момент, ако...

Военният експерт Павел Нарожни заяви, че РФ ще може да завземе Донецка област само в един случай – ако успее да пробие украинската отбрана в едно от направленията

NYP: Войната на Путин се обърна срещу него и сега Украйна диктува своите условия

NYP: Войната на Путин се обърна срещу него и сега Украйна диктува своите условия

Отбелязва се, че по-рано президентът на Франция Еманюел Макрон е съобщил, че сега две трети от разузнавателната информация, която получава Украйна, идва от Париж