16 Януари, 2026

Депутати на Макрон си правели късни партита в парламента

Депутати на Макрон си правели късни партита в парламента

Ръководителят на френския парламент смъмри новобранците в политиката от партията на френския президент Еманюел Макрон заради шумни партита след продължили до късно през нощта пленарни заседания, предаде Ройтерс.

В един от случаите депутатите от центристката партия "Република, напред!" на Макрон импровизирали парти с музика в бара на Националното събрание след продължили до късно дебати по бюджета за националната сигурност. Персоналът на бара бил принуден да остане на работа, докато депутатите не си тръгнали, разказват парламентарни източници.

Макрон има 313 депутати, повечето от които са новаци в политиката. Още в началото те бяха критикувани заради липсата на опит, въпреки че това не възпрепятства бързото приемане в парламента на редица реформи, в това число и законите за сигурността и трудовия пазар, припомня Ройтерс.

Франсоа дьо Рюжи, председателят на Националното събрание, заяви на депутатите от партията на Макрон, че трябва да спрат с партитата до късно през нощта в сградата на парламента след приключване на дебатите и гласуванията. Според Дьо Рюжи организирането на подобни среднощни веселия не е честно спрямо персонала на парламента.

Франсоа дьо Рюжи каза, че депутатите освен това трябва да престанат да размахват най-различни предмети в пленарната зала. Очевидно тази препоръка визираше депутати от крайнолявата партия "Непокорна Франция". През юли по време на дебат за съкращенията на жилищните субсидии те бяха струпали върху парламентарните банки пакети с макарони и бурканче с доматен сос. В даден момент те ги размахаха, за да покажат колко ще изгубят студентите при съкращаване с 5 евро на субсидиите.

"От съществено важно значение е председателите на парламентарните групи да напомнят на всички членове кое поведение е уместно по време на парламентарните заседания, а също и, че законодателите трябва имат нужното достойнство", се казва в изявление на председателя на парламента.
Сподели:

Коментари (0)

САЩ: Европейска военна мисия няма да възпре Тръмп от стремежа му да поеме контрол над Гренландия

САЩ: Европейска военна мисия няма да възпре Тръмп от стремежа му да поеме контрол над Гренландия

Междувременно премиерът на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен подчерта, че „диалогът и дипломацията са правилният път напред“, като приветства факта, че вече е започнал „диалог“.

Мария Корина Мачадо не каза дали е дала Нобеловата си награда на Тръмп

Мария Корина Мачадо не каза дали е дала Нобеловата си награда на Тръмп

По-късно днес опозиционната лидера ще се срещне в Конгреса с американски сенатори.

Невзоров: Иранският фашизъм и руският фашизъм са плодове от едно и също поле

Невзоров: Иранският фашизъм и руският фашизъм са плодове от едно и също поле

"В Иран Русия за пореден път се омаза до темето в кръв и стана съучастник в масови убийства", казва той