Девалвацията на рублата крие опасност за икономиките на девет страни, съобщава британският вестник „Гардиън”. Кризата с валутата ще засегне страни, зависещи от паричните преводи на своите граждани, работещи в Русия – предимно от постсъветското пространство.
По данни на Световната банка тези държави могат да загубят повече от $10 млрд. до края на 2015 г. Девалвацията на рублата вече доведе до обезценяване на валутата на Туркменистан и може да провокира задълбочаването на този процес, тъй като икономиките на двата региона са тясно взаимосвързани, прогнозира изданието.
Друга причина е, че от паричните преводи на емигрантите зависят 42% от икономиката на Таджикистан, 31,5% - от тази на Киргизия, 25% - на Молдова, 21% - на Армения, 12% - на Грузия, 12% - на Узбекистан, 5,5% - на Украйна, 4,5% - на Литва и 2,5% - на Азербайджан.
Въпреки това на фона на връщане на цената на петрола марка „Брент” на нивото от около 50 долара за барел руската валута укрепи позициите си. Централната банка (ЦБ) фиксира за вторник курса на рублата на ниво 64,95 рубли за долар или с 25 копейки повече от вчерашния курс. Еврото пък поевтиня с 12 копейки и се продава за 75,13 рубли, съобщава агенция Прайм.
Експерти коментират, че основното обезценяване на нефта и рублата вече е преминало и в началото на второто тримесечие на 2015 г. руската валута ще се стабилизира. Поевтиняването на рублата доведе до скок в цените на стоките и услугите в страната и се отрази и върху покупателната способност на руснаците. В някои големи търговски вериги за електроника и битова техника от началото на годината досега продажбите са спаднали с около 15%. Експерти очакват и с 10 на сто свиване на пазара на автомобили.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.