1 Август, 2026

Die Welt: На фона на напрежението Берлин-Анкара турските власти дръзнаха да арестуват още двама граждани на ФРГ

Die Welt: На фона на напрежението Берлин-Анкара турските власти дръзнаха да арестуват още двама граждани на ФРГ

Aрестите са извършени в четвъртък на летището в популярния курорт Анталия на основание „политически обвинения“

Потвърдено официално – на фона на напрежението между Берлин и Анкара турските власти дръзнаха да арестуват още двама граждани на Федерална република Германия, отбелязва националният ежедневник Die Welt. 

Както поясни говорител на външнополитическото ведомство в Берлин, арестите са извършени в четвъртък на летището в популярния курорт Анталия на основание „политически обвинения“. Летищната полиция в южния турски град потвърди арестите. Самоличността на задържаните не се съобщава. Известно е, че засега германските власти не са успели да осъществят контакт с тях. 
Генералният консул в Измир е информиран от неправителствените органи за двата ареста, допълни говорителят. По искане на консулството летищната полиция е потвърдила единство „германското гражданство на двамата задържани“. Към момента не е ясно дали те са арестувани на влизане или излизане от Турция. 

Понастоящем в Турция са задържани 55 германски граждани, включително с последните два ареста. Голяма част от тях са с двойно гражданство. 
По ирония на съдбата по-рано в петък говорителят на Министерството на външните работи Щефан Зайберт обърна внимание, че на 1 септември се навършват 200 дни от ареста на Дениз Юджел – кореспондент на изданието. 
Зайберт критикува Турция заради нарушенията на Виенската конвенция, регламентиращи консулската грижа на задържаните. Федералното правителство се оплаква от седмици, че не получава безпрепятствен достъп до германски граждани.

Сподели:
САЩ: Иранският режим е непредвидим! Американците да са готови да напуснат Близкия изток

САЩ: Иранският режим е непредвидим! Американците да са готови да напуснат Близкия изток

Посолствата остават отворени и продължават да предоставят обичайните консулски и визови услуги.

Най-малко 67 души загинаха при мигрантската криза на границата между Сеута и Мароко

Най-малко 67 души загинаха при мигрантската криза на границата между Сеута и Мароко

Испанското министерство на вътрешните работи съобщи, че повечето от мигрантите, навлезли в испанския анклав в Северна Африка, вече са се върнали в Мароко.

Рубио посочи ключовото условие за успешни мирни преговори между Украйна и Русия

Рубио посочи ключовото условие за успешни мирни преговори между Украйна и Русия

Той подчерта, че основната пречка пред евентуално споразумение са твърдите „червени линии“ и на двете страни.

Коментари (0)