30 Април, 2026

Дипломатически скандал между САЩ и Великобритания след теч на информация

Дипломатически скандал между САЩ и Великобритания след теч на информация

Борис Джонсън с Ким Дарък (вдясно)

Кореспонденция от Вашингтон към Лондон стана достояние на медиите

Британският посланик в САЩ Ким Дарък определя администрацията на американския президент Доналд Тръмп като „неспособна, некомпетентна и нестабилна“. Думите на дипломата стават публично достояние след теч на информация.

От кореспонденция от Вашингтон към Лондон, станала достояние на медиите, става ясно, че Ким Дарък смята, че Белият дом е „уникално нефункционален и разединен“ под ръководството на Доналд Тръмп. Той обаче предупреждава, че самият президент не трябва да бъде пренебрегван. В публикуваната от Ким Дарък паметна записка се казва: „Не можем наистина да повярваме, че тази администрация може да бъде по-нефункционална, по-непредвидима, по-малко разделена, по-недипломатична и по-некадърна“.

В друга паметна записка отпреди месец Ким Дарък опеделя политиката на Доналд Тръмп към Иран като „непоследователна и хаотична“. От британското външно министерство заявиха, че разпространените грами от „Мейл он сънди“ са зловредни, но не отрекоха тяхната автентиност. Говорител на ведомството каза, че „от дипломатите се очаква да снабдяват министрите с „честна и неподправена оценка“ за политиката в съответната страна, но това не означава обезателно, че това е становището на министрите или правителството. Все още няма реакция от Белия дом, но изнесената информация може да се превърне в изпитания за така наречените „специални“ британско-американски отношения.
Сподели:

Коментари (0)

След политически скандал във Вашингтон: Пентагонът отблокира  400 млн.$ за Украйна

След политически скандал във Вашингтон: Пентагонът отблокира 400 млн.$ за Украйна

„Средствата бяха освободени от вчера“, заяви Хегсет, като допълни, че всички административни и бюрократични пречки по изпълнението на пакета вече са преодолени

Тръмп: Скоро решаваме за евентуалното намаляване на войниците на САЩ в Германия

Тръмп: Скоро решаваме за евентуалното намаляване на войниците на САЩ в Германия

Изявлението на американския президент дойде след като канцлерът Фридрих Мерц заяви, че американците не показват да имат каквато и да било стратегия в Иран и че Иран унижава САЩ

Москва с нова атака: Сделките с украински дронове е схема за пране на европейски пари

Москва с нова атака: Сделките с украински дронове е схема за пране на европейски пари

Родион Мирошник нарече специалният формат на сътрудничество на ЕС с Украйна "корумпиран параван на европейските гении" и своеобразна PR акция