5 Декември, 2025

Днес ще научим кой няма да бъде генерален секретар на ООН

Днес ще научим кой няма да бъде генерален секретар на ООН

На закрито заседание на Съвета за сигурност на ООН днес ще се състои шестото предварително гласуване за избор на нов генерален секретар на организацията и първото след включването на Кристалина Георгиева като кандидат от България.

Нейната номинация беше издигната от българското правителство преди седмица на мястото на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, която остава в надпреварата като самостоятелен кандидат.

Днешното гласуване се смята за най-важното до този момент, защото ще бъде първото, в което петте страни постоянни членки на Съвета за сигурност, които имат право на вето, ще използват така наречените цветни бюлетини.

Така, въпреки че вотът ще е таен, всеки от десетте кандидати ще разбере дали ще бъде блокиран от една или повече от държавите с право на вето - Великобритания, Китай, Русия, САЩ и Франция.

Сподели:

Коментари (0)

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна