5 Декември, 2025

Днес ще станат ясни кандидатите за поста на Тереза Мей

Днес ще станат ясни кандидатите за поста на Тереза Мей

Крайният срок за кандидатиране на претендентите за наследник на Тереза Мей като лидер на Консервативната партия и респективно премиер на страната изтича днес в 19.00 часа българско време. Очаква се 11 депутати да се кандидатират за поста, като на този етап фаворит е бившият външен министър Борис Джонсън.

Джонсън обеща да намали данък общ доход за хората, които печелят повече от 50 000 паунда годишно, ако спечели надпреварата за наследник на Мей. По-рано той заяви, че няма да плати 39 милиарда паунда от сметката по развода, докато Брюксел не се съгласи на по-добри условия за излизането на Великобритания от ЕС.

В същото време министърът на пенсиите и трудовата заетост Амбър Ръд, която досега не се е кандидатирала, заяви, че според нея премиер трябва да стане външният министър Джереми Хънт.

Друг един от водещите кандидати - министърът на околната среда Майкъл Гоув, беше призован да се оттегли от надпреварата след признанието му, че е вземал кокаин преди 20 години.

Повечето кандидати вече изложиха своите платформи, но на практика официално надпреварата започва днес след крайния срок за номинации.

Тереза Мей, която се оттегли в петък, ще продължава да изпълнява задълженията си като премиер до избор на наследник.

Очаква се името на новия лидер да стане известно през седмицата, започваща на 22 юли.
Сподели:

Коментари (0)

Швеция спира помощите си за 5 страни, пренасочва ги към Украйна

Швеция спира помощите си за 5 страни, пренасочва ги към Украйна

"Украйна е най-важният външнополитически и хуманитарен приоритет на Швеция и затова правителството ще увеличи помощта."

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

Представител на алианса заяви, че европейските съюзници вече започват да поемат по-голяма отговорност за сигурността на континента, но не коментира срока до 2027 година.

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

Това се случи, независимо че вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс отправи строго предупреждение за „атаките“ срещу американски фирми чрез „цензура“, още преди санкцията да бъде обявена публично