Процесът на чистки в съдебните институции и полицията в Албания от корумпирани личности или лица, които са били или са част от престъпни структури, остави страната без Конституционен съд. Това коментира скопското електронно издание A1 On, цитирано от Фокус.
Последният, който бе освободен от поста си, бе Гани Диздари, за когото Независимата комисия за проверка установи, че са налице „проблеми, когато става дума за неговия имот и почтеност като личност“. Конституционният съд въвлече съдебната система в институционална и конституционна криза, която сериозно навреди на стремежите на Албания за членство в Европейския съюз, констатира вестник „Шекули“. Изданието припомня, че поради „отсъствието“ на тази институция е невъзможно да бъде установено дали приетите от парламента закони не са противоконституционни. Единственото „спасение“ е президентът Илир Мета, който може да блокира приетите законодателни актове, подчертава изданието. Конституционният съд се състои от девет членове, трима от които са назначени от държавния глава, а останалите се избират от парламента и Върховния съд на Албания.
Съдиите на Конституционния съд имат деветгодишен мандат без право на преизбиране. Още в началото на процеса на чистки, около 500 служители на реда доброволно напуснаха служба, представяйки декларации за тяхното материално положение – преди и след встъпване в длъжност. Около осем хиляди техни колеги обаче не направиха това.
П
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"