Камарата на представителите на САЩ одобри вчера текст, който цели да принуди Вашингтон да остане в Парижкото споразумение за климата, предаде Франс прес.
Агенцията отбелязва, че това е най-вече символичен жест, тъй като текстът няма почти никакъв шанс да бъде приет от Сената.
Гласуването "заявява пред целия свят, че Съединените щати не отричат преобладаващите научни изследвания в областта на климата", заяви в залата председателката на камарата Нанси Пелоси.
По думите й това е единственото споразумение, целящо справяне с климатичната криза и изискващо план за действие.
Но дори самата Пелоси предвижда, че този текст ще бъде "мъртвороден още с пристигането си в Сената", контролиран от републиканците.
Макар че най-вероятно няма да бъде приет окончателно, гласуването на този текст в долната камара с 231 гласа "за" и 190 "против", "изпраща важен сигнал на нашите съюзници за огромната подкрепа на американците за това споразумение", заяви демократката Кати Кастър.
Още от Свят
Русия удари увеселителен парк в Одеска област: Има загинали, издирват под развалините
Ракетите разрушиха къщи на рибари и повредиха шест леки автомобила
Кметът на Ню Йорк иска арест за Нетаняху при посещението му в САЩ
Мамдани изрази категоричната си позиция, като определи израелския премиер за „военен престъпник“
Анкара арестува 119 души за връзки с „Ислямска държава“
Обвиненията срещу задържаните включват членство в терористичната организация, публикуване на пропаганда в социалните медии и финансиране на групировката