Още два руски транспортни самолета, превозващи компоненти от ракетните системи С-400, са кацнали тази сутрин във военновъздушната база „Мюртед“ край Анкара, съобщават турски медии.
Днес се очаква още един, седми поред полет да осъществи планирана доставка на части от зенитните ракетни комплекси.
Междувременно агенция Блумбърг съобщи, че екипът на американския президент Доналд Тръмп е взел решение за пакета от санкции срещу Турция заради покупката на С-400. Според източници в администрацията, пожелали анонимност, мерките ще бъдат оповестени в края на идната седмица. Ако предложението за тях бъде одобрено, по закон Тръмп трябва да избере поне 5 от списък с 12 различни санкции.
Служителите на Белия дом искат да изчакат с обявяването им, за да мине третата годишнина от опита за преврат в Турция, която е на 15 юли. Това се прави с цел да се избегнат спекулациите, че САЩ са стояли зад него.
Турция започна да получава в петък части от руските системи С-400. Според САЩ те са проектирани, за да поразяват самолети на НАТО и могат да събират разузнавателна информация, която да компрометира стелт способностите на изтребителите на САЩ пето поколение.
Говорител на Държавния департамент е отказал коментар по темата за евентуално санкциониране на Турция.


Коментари (0)