6 Декември, 2025

Две правителства едновременно заседават в Молдова

Две правителства едновременно заседават в Молдова

Премиерът Мая Санду води заседанието на новото правителство в сградата на парламента в Кишинев

Две конкурентни правителства едновременно провеждат днес заседания в Молдова, като взаимно се обвиняват в опит за узурпиране на властта, което задълбочава кризата след изборите през февруари, които не излъчиха ясен победител, предаде Ройтерс.

В събота лидерите на проевропейския блок АКУМ и подкрепяната от Русия Социалистическа партия се договориха да формират правителство, целящо да се бори срещу корупцията и да държи Демократическата партия на магната Владимир Плахотнюк извън властта.

Но партията на Плахотнюк отказа да признае новото правителство и обяви, че премиерът Павел Филип, управлявал до изборите, все още е на власт.

Политическата криза заплашва стабилността на една от най-малките и бедни държави в Европа, където Западът и Русия се борят за влияние, посочва Ройтерс.

САЩ, ЕС и НАТО настояха двете страни да проявят сдържаност. Русия приветства формирането на новото правителство и изрази надежда за скорошна стабилизация.

Лидерката на АКУМ Мая Санду положи клетва като премиер през уикенда и правителството ѝ се събра на заседание в парламента.

Кабинетът на Филип пък заседава в сградата на правителството, достъпът до която е блокиран от полиция и привърженици на Демократическата партия.

„Тази ситуацията в страната ще продължи докато молдовският олигарх Плахотнюк, който превзе всички институции, е в Молдова“, каза Санду. „Не искаме да нагнетяваме ситуацията. Надявам се, че тези, които се опитват да узурпират властта, знаят позицията си и ще напуснат доброволно“, добави тя.

На другото заседание Филип настоя държавните институции да продължат нормалното си функциониране. „Гражданите не трябва да страдат заради политическата криза“, каза той пред министри и шефове на агенции.

Споразумението на Санду със Социалистическата партия преодоля безизходицата след изборите през февруари, които не излъчиха ясно парламентарно мнозинство.

Но Конституционният съд постанови, че е пропуснат крайният срок за формиране на правителство и това налага предсрочни избори.

Санду и президентът Игор Додон, който е бивш лидер на Социалистическата партия, отхвърлиха решението на съда с мотива, че той не е политически независим. Въпреки че и двамата са срещу Плахотнюк, те имат различен политически дневен ред.

Санду, която е бивш съветник в Световната банка, иска Молдова да стане членка на ЕС, докато Додон е против и в миналото е критикувал политическото и търговско споразумение, сключено с Брюксел през 2014 г., защото накърнявало отношенията с Русия.

ЕС дава помощи на Молдова, но става все по-критичен към Кишинев заради забавянето на реформите.

В неделя Конституционният съд отстрани за кратко от длъжност проруския президент Игор Додон, така че Филип да стане временен президент и да подпише указ за разпускане на парламента и предсрочни избори на 6 септември. Додон и Санду не признават този указ.
Сподели:

Коментари (0)

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Министърът на енергетиката  разговаря на 4 декември с представители на петролните компании MOL, OMV, EKO и Knez Petrol.

Зеленски уволни Андрий Ермак от Съвета за национална сигурност и командването на армията

Зеленски уволни Андрий Ермак от Съвета за национална сигурност и командването на армията

Ермак също така бе главният преговарящ на Киев в усилията за прекратяване на войната. Тази роля вече е поета от бившия министър на отбраната Рустем Умеров.

Гърция одобри покупката на 36 ракетни комплекса PULS  от Израел

Гърция одобри покупката на 36 ракетни комплекса PULS от Израел

Атина води преговори с Израел и за разработването на противовъздушен и противоракетен купол на стойност 3 милиарда евро.