17 Август, 2026

DW: Германското разузнаване е подслушвало лидери от ЕС и НАТО

DW:  Германското разузнаване е подслушвало лидери от ЕС и НАТО

Германската разузнавателна служба БНД е подслушвала лидери на страни от ЕС и НАТО, при това става думи да двуцифрено число държави, предаде Deutsche Welle, позовавайки се на заключението на парламентарната комисия за контрол над дейността на специалните служби.

Излизат наяве все повече нови подробности за мащабите на шпионажа, който разузнаването е осъществявало върху приятелски държави до октомври 2013 г.

В полезрението на БВД са се намирали държавни глави и глави на правителства, министри и тяхното обкръжение, т.е. резиденции, щабове и канцеларии, а също така и военни обекти. Особено активно БНД е следяла дипломатическите представителства на ЕС и на НАТО. В тях са се намирали повече от две трети от 3300 следени обекти, намиращи се в полезрението на германското разузнаване до края на 2013 г. Освен това са били подслушвани неправителствени организации и представители на бизнеса, пише „Фокус“.

Тази информация може да създаде дипломатически трудности за канцлера Ангела Меркел и на правителството ѝ. На фона на брекзит и миграционната криза в Европа правителството на Германия се нуждае от партньори за сътрудничество.

Сподели:
Отвори се нов кратер на вулката Етна, ограничиха полетите

Отвори се нов кратер на вулката Етна, ограничиха полетите

Новият кратер е в долината дел Бове, на височина между 2200 и 2350 метра

 Полша: Готвим се за война  с Русия, очакваме мащабна провокация

Полша: Готвим се за война с Русия, очакваме мащабна провокация

Полският премиер Доналд Туск по-рано заяви, че подкрепата за Украйна във войната срещу Русия не е услуга към Киев, а въпрос на собствената национална сигурност на Полша.

Арестуваха десетки привърженици на „Яблоко“ пред сградата на Върховния съд в Москва

Арестуваха десетки привърженици на „Яблоко“ пред сградата на Върховния съд в Москва

Върховният съд на Русия отново разглежда случая с отстраняването на „Яблоко“ от парламентарните избори, които ще бъдат произведени от 18 до 20 септември

Коментари (0)