7 Декември, 2025

Джихадисти на прага на Багдад, властта се готви за отбрана

Джихадисти на прага на Багдад, властта се готви за отбрана

Джихадистите продължават и в петък похода си към Багдад по три основни пътя и вече са на по-малко от 100 км от града. На фона на заплахата влиятелният аятоллах Али ас-Систани, най-висшата шиитска религиозна инстанция в страната, призова иракчаните да вземат оръжията и да се противопоставят на бунтовниците от радикалната сунитска групировка "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ), съобщава АФП.

Междувременно правителството обяви план, осигуряващ защитата на Багдад. Планът включва масивното разполагане на сили за сигурност и засилване на разузнаването, а цивилните са приканени като доброволци, за да помогнат за защитата на иракската столица от ислямистите. Те се намират на по-малко от 100 км от Багдад и напредват към столицата, чийто улици са опустели, а магазините затворени.

От вторник джихадистите успяха да превземат Мосул, втория по големина град в Ирак, и провинция Ниневия (на Север), Тикрит и други райони от провинция Салахедин, както и части от провинция Дияла (на Изток) и Киркук (на Север). От януари групировката ИДИЛ, която действа в Ирак и Сирия, контролира и град Фалуджа, разположен на 60 км западно от Багдад. В Мосул джихадистите взеха за заложници 80 турски граждани, включително турският консул в града телохранителите му и членове на персонала на дипломатическата мисия.

В четвъртък президентът на САЩ Барак Обама заяви, че всички опции в Ирак са отворени, включително и военната, за да не бъде допуснато страната да попадне напълно под контрола на ислямистите от ИДИЛ.

Сподели:

Коментари (0)

"Не съм нареждал да ликвидират всички на борда" - Хегсет се оправда за операциите срещу нарколодки

"Не съм нареждал да ликвидират всички на борда" - Хегсет се оправда за операциите срещу нарколодки

Министърът уточни, че не е присъствал по време на операцията.

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

"Германия трябва да отстоява съществуването и сигурността на Израел."

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

"Като цяло това контрастира с подхода на предишни американски правителства", констатира говорителят на Путин.