7 Декември, 2025

Джихадисти планирали отвличане на видни личности

Джихадисти планирали отвличане на видни личности

Членове на джихадистката клетка, организирала атентатите в Париж и Брюксел, планирали да отвлекат хора, за да постигнат освобождаването на техни съратници от затворите в Белгия, съобщиха вчера няколко белгийски медии, получили достъп до документи от разследването, предаде Франс прес. 

Следователите стигнали до това заключение от записа на разговор, намерен на лаптоп, хвърлен в кофа за боклук в брюкселския квартал Скарбек, близо до скривалището на извършителите на атентата от 22 март на летище Завентем, съобщи телевизия RTBF. 

В разговора участвали Ибрахим Бакрауи и Наджим Лашрауи, които по-късно се самовзривиха в сградата на летището, Халид Бакрауи, камикадзето от метростанция "Малбек" и представител на "Ислямска държава", който се намирал в Белгия. 

Тримата членове на джихадистката клетка, които тогава живеели нелегално в белгийската столица, предложили различни планове за терористични нападения, включително отвличане на видни личности, за да поискат в замяна освобождаването на "братя и сестри" в белгийски затвори. 

Наджим Лашрауи посочва имена на затворници, които иска да бъдат освободени. Сред тях са Мехди Немуш, извършителят на нападението в Еврейския музей в Брюксел през май 2014 г. /четирима убити/ и Мохамед Бакали, предполагаемият логистик на атентатите от 13 ноември 2015 г. в Париж /130 убити/. 

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.