15 Януари, 2026

"Джихадистките булки" не са невинни момичета с промити мозъци

"Джихадистките булки" не са невинни момичета с промити мозъци

Схващането, че младите жени заминават за Сирия, за да станат "джихадистки булки", е опростенческо и спъва усилията против радикализирането на други момичета. Такава е темата на ново изследване на Института за стратегически диалог и Международния център за изследване нарадикализирането към Кралския колеж в Лондон, съобщава Асошиейтед прес.

Според разпространения днес доклад младите жени се присъединяват към "Ислямска държава", водени от различни мотиви от силно недоволство заради действия, които според тях са проява на преследване на мюсюлманите, до желание да бъдат част от "сестринска общност", обединяваща други със сходни вярвания.

"Западните общества трябва да осъзнаят, че мотивациите на тези жени са разнообразни, ако искат да предотвратят заминаването на още жени и възможността те след време да се върнат в родината си и да извършат терористични актове", посочват авторите на доклада.

Според изследването е опасно всички да бъдат поставяни под общ знаменател, като се смята, че те са невинни момичета с промити мозъци.

Авторите са установили, че жените играят и решаваща роля в "Ислямска държава", като използват социалните медии за набиране на нови последователи.

Сподели:

Коментари (0)

"Гардиън": До къде ще стигне Европа, за да защити Гренландия от Тръмп?

"Гардиън": До къде ще стигне Европа, за да защити Гренландия от Тръмп?

Заплахата на американския президент да поеме контрола над Гренландия "по един или друг начин“ постави автономната територия и нейния суверен - Дания, в затруднено положение, а европейските лидери се борят да го спре

Втори етап на мирния план за Газа – Николай Младенов си избра ръководство

Втори етап на мирния план за Газа – Николай Младенов си избра ръководство

Вчера съветникът на американския президент Стив Уиткоф обяви началото на втората фаза от мирния план за Газа, но не съобщи официално никакви имена

Руски атаки с дронове в Лвов удариха и детска площадка в центъра

Руски атаки с дронове в Лвов удариха и детска площадка в центъра

Той добави още, че взривната вълна е избила прозорци на околни сгради, най-вече в корпуса на Политехниката и жилища. Проверяват какво са причинили експлозиите на други места в града.