30 Април, 2026

Джон Кери: Изумен съм от скоростта, с която се смени властта във Великобритания

Джон Кери: Изумен съм от скоростта, с която  се смени властта във Великобритания

Американският държавен секретар Джон Кери изрази днес учудване от бързината, с която Великобритания смени своите лидери, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. 

Кери, който пристигна на първото си посещение във Великобритания, откакто Тереза Мей стана миналата седмица министър-председател след оттеглянето на Дейвид Камерън, заяви, че е "изумен" от скоростта, с която е бил извършен преходът в държавното ръководство.
"Това се случи доста бързо . . . То е толкова различен преход в сравнение със САЩ", каза Мей на Кери при срещата им на "Даунинг стрийт" 10.
САЩ в момента се намират по средата на кандидат-президентска кампания, която ще продължи през по-голяма част от годината. Американците избират президент през ноември, а приемникът на сегашния държавен глава Барак Обама трябва да встъпи в длъжност през януари догодина.
Камерън подаде оставка, след като на референдум на 23 юни мнозинството от британците гласуваха за излизане от Европейския съюз. Той водеше кампания за оставане на Великобритания в общността.
Мей каза на първата си среща със своите старши министри, че всички те трябва да работят за успешно излизане от ЕС.
"Брекзит наистина значи Брекзит и ние ще извършим това успешно, и ще го направим, като изковем нова роля за Великобритания в света", заяви тя.
"Но ние няма да бъдем правителство, което се определя само от Брекзита. Ще бъдем и правителство, което се определя от социалната реформа, която ще осъществим", каза Мей, която на заседанието беше седнала до външния министър Борис Джонсън.
Мей, която преди референдума подкрепяше оставането в ЕС, назначи поддръжници на излизането от общността на важни постове в правителството, но по-малко от една трета от нейните министри подкрепяха Брекзита.

Сподели:

Коментари (0)

 ЕП: Русия да понесе отговорност за цивилните жертви в Украйна, подкрепа за създаването на Специален трибунал

ЕП: Русия да понесе отговорност за цивилните жертви в Украйна, подкрепа за създаването на Специален трибунал

Според Европейския парламент отговорността трябва да обхване всички, които са в позиция да ръководят или да улесняват извършването на престъпления, включително висши политически, военни и съдебни представители

Зеленски подписа законите за удължаване на военното положение и всеобщата мобилизация

Зеленски подписа законите за удължаване на военното положение и всеобщата мобилизация

Съгласно тях действието на военното положение и мобилизацията в Украйна е удължено до 2 август 2026 година.

Дронове поразиха една от стратегическите руски петролни рафинерии на 1500 км от Украйна

Дронове поразиха една от стратегическите руски петролни рафинерии на 1500 км от Украйна

"Днес в рафинерията „Лукойл-Пермнафтооргсинтез“, разположена на повече от 1500 км от Украйна, гори пожар“, заяви СБУ