1 Май, 2026

​EНП плаши с криза, ако не номинират Юнкер за шеф на ЕК

​EНП плаши с криза, ако не номинират Юнкер за шеф на ЕК

Eвропейската народна партия (ЕНП) днес заплаши с „институционална криза“, ако държавните и правителствените ръководители на ЕС не номинират кандидата ѝ Жан-Клод Юнкер за председател на следващата Европейска комисия, пише Клуб Z.

„В Европейския парламент няма друго мнозинство освен това за Жан-Клод Юнкер,“ каза лидерът на дясноцентристите, германският евродепутат Манфред Вебер.

Според договора на ЕС държавните и правителствените ръководители номинират председателя на Комисията, като вземат под внимание резултатите от европейските избори, а Европейският парламент го одобрява.

Двете най-големи групи в парламента – на ЕНП и на Социалистите и демократите, са зад кандидатурата на Юнкер. Той беше водещият кандидат на ЕНП в кампанията за изборите, в които тя спечели най-много места.

За първи път в историята на ЕС европейските партии се възползват от увеличената с Лисабонския договор власт на парламента и издигат свои кандидати. Така те се намесват в избор, който досега беше изцяло прерогатив на 28-те национални лидери, представени в Европейския съвет.

Против кандидатурата на Юнкер са британският министър-председател Дейвив Камерън и колегите му от Швеция и Унгария Фредерик Райнфелдт и Виктор Орбан. Те оспорват не само личността на кандидата, но и правото на парламента да им налага кандидатури. Като резервиран към Юнкер се сочи и холандският премиер Марк Рюте. Договорът не ги задължава да изберат един от партийните кандидати. Германският канцлер Ангела Меркел, също имаше известни колебания по кандидатурата на Юнкер. Но след среща с Камерън, Райнфелдт и Рюте през уикенда потвърди, че продължава да подкрепя Юнкер.

Държавните и правителствените ръководители на 27 май натовариха председателя на Европейския съвет Херман Ван Ромпьой да преговаря с парламентарните групи за номинацията. Днес той започна консултации с тях при закрити врати.

Графикът на институциите засега предвижда лидерите да излязат с номинация на редовната си среща на върха на 27 юни, а парламентът да я гласува на 16 юли. Мандатът на сегашната Комисия, водена от португалеца Жозе Барозу, изтича на 31 октомври.

Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на руските дронове: Киев атакува стратегически комплекс

Удар в сърцето на руските дронове: Киев атакува стратегически комплекс

Украински дронове поразиха центъра „БАРС-Сармат“ в окупираната част на Запорожка област – ключов обект за разработка на безпилотни и роботизирани системи на Москва

Светът решава изборите в Сърбия: Вучич с неочаквано признание

Светът решава изборите в Сърбия: Вучич с неочаквано признание

Сръбският президент остави отворен въпроса за предсрочния вот, обвързвайки го с глобалната криза, енергийната несигурност и риска от ескалация около Ормузкия проток

Разочарован от съюзниците, Тръмп обмисля изтегляне на американски войски от Европа

Разочарован от съюзниците, Тръмп обмисля изтегляне на американски войски от Европа

Американският президент изрази неодобрението от поведението на Италия и Испания, която дори заплаши с отстраняване от Алианса