5 Декември, 2025

ЕК констатира: Напредъкът на България е незадоволителен и несигурен

ЕК констатира: Напредъкът на България е незадоволителен и несигурен

В 13-ия поред доклад от присъединяването ни към ЕС преобладават негативните констатации, като изводът е, че "общият напредък е незадоволителен и остава несигурен". Отправят се критики за слабости в съдебната система, за липсата на големи дела и присъди за корупция и срещу организираната престъпност, за политическото влияние над Темида. Отбелязва се, че тези слабости са се отразили и на общественото доверие.

Посочените са и няколко положителни момента. Висшият съдебен съвет е предприел действия за намаляване на натовареността; отчетени са като позитивни и някои от мерките по инициатива на главния прокурор.

В доклада са отправени и няколко конкретни препоръки:

- да се реализира планът за действие за прокуратурата в зададените срокове;

- особено внимание се обръща на ефективното прилагане на съдебните решения;

- да се преодолее избягването на излежаването на наказанията;

- една институция да работи за борбата с корупцията; 

- да се подобри работата по вземане на решения за борбата на конфликта на интереси; и др.

Следващият мониторингов доклад ЕК ще изготви след около година, посочи Марк Грей.

Това не е доклад за работата на настоящото или предходното правителство. Убедени сме, че сегашното правителство ще приеме сериозно този доклад и ще работим с тях за постигане на напредък, каза още той.

Не желаем да се прави пряка връзка между днешния доклад и присъединяването на България към Шенгенското пространство, коментира говорителят в отговор на журналистически въпрос.

Днес бе представен и докладът за Румъния, в който положителните констатации преобладават. И там обаче ЕК изразява тревога за независимостта на съдебната система.

 

Сподели:

Коментари (0)

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Разногласия възникват на фона на трудности в Европейския съюз относно това дали да се използват замразените руски активи за помощ на Украйна и в каква форма.

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Селакович е заподозрян в две престъпления – злоупотреба със служебно положение и подправяне на служебен документ.

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Икономиката на Европейския съюз и еврозоната е ускорила темпа си на растеж през третото тримесечие на 2025 г.