6 Февруари, 2026

EК размаха пръст на Шотландия

EК размаха пръст на Шотландия

Европейската комисия заяви днес, че поддържа позицията си, че Шотландия трябва да напусне Европейския съюз и да кандидатства за членство, ако шотландците покажат в предстоящия на 18 септември референдум, че искат да се отделят от Великобритания, съобщи „Ройтерс".

Проучване, оповестено вчера показа за първи път тази година, че поддръжниците на отделянето на Шотландия вече са повече от хората, които не желаят 307-годишния съюз с Англия да бъде прекратен.

„Бъдещето на Шотландия зависи от народа на Шотландия и от гражданите на Великобритания", лаконична бе в коментара си говорителката на ЕК Пия Хансен.

Тя посочи, че принципната позиция на ЕС за независимостта на Шотландия не се е променила. Повече светлина върху това каква е тя хвърля писмо от президента на ЕК Жозе Мануел Барозу до горната камара на британския парламент през 2012 г. относно това дали независима Шотландия трябва да остане в рамките на ЕС.

Именно в това писмо се казва, че ако част от територията на страна-членка престане да бъде част от тази страна поради придобиване на независим статут, договореностите на ЕС вече няма да важат за тази територия.

Сподели:

Коментари (0)

ЕК: TikTok е нарушител на правилата, дизайнът му пристрастява

ЕК: TikTok е нарушител на правилата, дизайнът му пристрастява

ЕК: TikTok нарушава правилата на ЕС заради пристрастяващия си дизайн

ООН настоя Испания да спре участието на деца в борбите с бикове

ООН настоя Испания да спре участието на деца в борбите с бикове

В публикуван доклад комитетът настоява страната да въведе без изключения минимална възраст от 18 години за присъствие и участие в празници и училища, свързани с коридата

ЕС търси опора в стратегически партньор за следвоенна Украйна

ЕС търси опора в стратегически партньор за следвоенна Украйна

Турция разполага с вторите по големина въоръжени сили в НАТО. Тя изигра ключова роля в посредничеството на Споразумението за зърното в Черно море през юли 2022 г., което гарантира безопасния износ на украинско зърно по море.