6 Декември, 2025

Експерт: Избирателите на традиционните партии в Европа се активизират

Експерт: Избирателите на традиционните партии в Европа се активизират

"Мисля, че сме свидетели на активизиране на избирателите на традиционните партии, които вече виждат и разбират как трябва да изглежда тяхната страна и Европа", коментира пред БНР политологът Владимир Шопов.

"Резултатът в Австрия показва, че има начини, по които партиите на широкия център могат да се противопоставят на по-крайните заявки за по-радикални решения и излизат от ситуацията, в която се намират. В Австрия по-интересното се състои в начина, по който Александър ван дер Белен успя да спечели изборите за разлика от други политици, които до момента сякаш не успяваха да намерят начина, по който да се противопоставят на по-крайните партии. Самият Александър ван дер Белен успя с една доста активна и убедителна реторика да атакува позициите на своя опонент и всъщност да покаже как изглежда стилът, по който партиите на широкия център ще трябва да защитават своите позиции", смята той.

Със сигурност ще има поне няколко седмици на несигурност в Италия, добави още Шопов:

"Аз лично не мисля, че ще се отиде веднага на избори. След отхвърлянето на референдума всъщност има необходимост да се приемат нови правила за сената, защото самият референдум и конституционният пакет бяха така конструирани, че след осмилслянето му трябва отново да се влезе в диалог и да се види как ще изглежда парламентарната структура в Италия.Всъщност една голяма част от италианците не желаеха този пакет от промени да мине, защото той позволяваше в голяма степен да бъде неутрализирана системата на взаимно възпиране между властите и това щеше да позволи на преден план да излезе една фигура на министър-председател, който разполага с твърде много правомощия". 

Сподели:

Коментари (0)

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Той заяви, че Турция не е дала „празен чек“ на сирийското правителство да репресира.

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.