22 Август, 2026

Експерт: В момента няма национално единство в Турция

Експерт: В момента няма национално единство в Турция

"Повторният избор на опозиционния кандидат Екрем Имамоглу за кмет на Истанбул с много голяма преднина след анулирането на изборите беше много символична победа, защото властта на президента Реджеп Ердоган тръгва от Истанбул - той е бил е кмет на града през 90-те години. А на последните местни избори управляващата партия загуби почти всички големи градове в Турция", коментира пред БНР анализаторът Христо Анастасов по повод днешната годишнина от опита за преврат в Турция през 2016 г.:

Анастасов е категоричен обаче, че в момента няма национално единство в Турция:

"Ердоган и управляващата партия търсят нови национални символи, които да са различни от тези на кемалистката република. Имаме две Турции, които не могат да се гледат. Всяка от които претендира, че е изцяло истинската Турция - рецепта за дългосрочен и дълбок проблем. Заслугата за това е на управляващата партия и лично на Ердоган. Те се постараха много, за да се стигне дотук. Управляващата партия, която е изцяло изградена като власт от 2002-ра насам на това, че не губи никога избори и че народът е с нея, се държи в момента като ранен звяр. Различия, които бяха потискани в самата партия, в момента се виждат и принуждават лидерството да бъде радикално", смята той.

Той подчерта, че чистките в администрацията и армията в Турция продължават и са показателни, че няма никаква воля за промяна в посоката на режима.

Сподели:
В Германия обсъждат закриване на "Руския дом" в Берлин

В Германия обсъждат закриване на "Руския дом" в Берлин

Министерството на външните работи потвърди, че се водят дискусии за съдбата му

Руски командир, отговорен за престъпленията в Буча, е ранен тежко от украински дрон

Руски командир, отговорен за престъпленията в Буча, е ранен тежко от украински дрон

Украинското разузнаване е идентифицирало и проследило полковник Дмитрий Шабаев, командир на 64-а отделна гвардейска мотострелкова бригада на руските сухопътни войски

Руска атака срещу търговски център в Кривий Риг, има много жертви

Руска атака срещу търговски център в Кривий Риг, има много жертви

При отделен удар в Миколаивска област са загинали четирима души, - сред тях има три деца

Коментари (0)