20 Април, 2026

ЕП отпусна още 400 млн. евро за справяне с бежанската криза

ЕП отпусна още 400 млн. евро за справяне с бежанската криза

Европейският парламент даде късно снощи зелена светлина за нови 401,3 милиона евро, които да бъдат използвани от ЕС до края на годината за овладяване на миграционната криза, съобщи ДПА. 

Отпускането на тези средства бе предложено от Европейската комисия и одобрено от бюджетната комисия на ЕП в понеделник, уточнява на сайта си Европарламентът. Те трябва да се използват от страните членки, най-силно засегнати от миграционния поток, от трети страни, приели най-голям брой сирийски бежанци, както и от европейски служби, работещи по кризата. "Парламентът разбира колко извънредна е ситуацията с бежанците", каза евродепутатката Ейдер Гардиасабал, която работи по въпросите на бюджета в европарламент, цитирана от ДПА. 

"Ако искаме да се справим с бежанската криза по ефикасен начин, то имаме нужда от тези пари, за да финансираме незабавно по-нататъшните си действия", допълни Гардиасабал, членка на групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП. 

Двайсет и осемте държави членки са обещали 330,7 милиона евро към тазгодишния бюджет на ЕС, но ще трябва да изплатят тези пари чак идната година. Те ще бъдат в допълнение към 70,6 милиона евро спешна помощ за най-засегнатите от миграционната вълна държави, за наемане на персонал за Фронтекс, Европол и за оказване на по-голяма помощ за страни извън ЕС, които приемат сирийски бежанци, пише БТА.

Сподели:

Коментари (0)

NYT: САЩ започват възстановяване на 166 млрд. долара от отменени мита

NYT: САЩ започват възстановяване на 166 млрд. долара от отменени мита

В основата на спора стоят т.нар. реципрочни мита, които Тръмп наложи миналата година по силата на Закона за международните извънредни икономически правомощия от 1977 г.

И Рюте поздрави Румен Радев за изборната победа

И Рюте поздрави Румен Радев за изборната победа

В телефонен разговор генералният секретар на НАТО изрази удовлетворение от възможността за продължаване на съвместното сътрудничество в сферата на сигурността

Фон дер Лайен поздрави Радев за изборната победа

Фон дер Лайен поздрави Радев за изборната победа

„България е горд член на европейското семейство и играе важна роля в преследването на нашите общи цели"