6 Декември, 2025

Ердоган: Никой не може да спре Турция да защитава интересите на кипърските турци

Ердоган: Никой не може да спре Турция да защитава интересите на кипърските турци

Никой не може да спре Турция да защитава интересите на кипърските турци в Източното Средиземноморие. Това заяви турският президент Реджеп Ердоган в реч в Истанбул късно снощи.

Ердоган изрази учудване защо Франция, която „даже няма граница с района“, изпитва безпокойство от турските сондажи. Както и изтъкна, че Турция, Гърция и Великобритания са страни - гаранти по отношение Кипърския въпрос, а Франция не е.

Ердоган също така уточни, че в момента Анкара разполага с четири кораба - два за проучвания и два за сондажи.

„Елата и си ги вземете. Ние сме турци и няма да позволим това“, каза турският президент по повод издадената по-рано от кипърските власти заповед за задържане на екипажите на корабите на основания, че нарушават териториалните води на острова.

В речта си Реджеп Ердоган за пореден път повтори, че въпросът за руските ракети С-400 е приключен и че Турция „много скоро ще получи каквото е поръчала“. 
Сподели:

Коментари (0)

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

До края на 2025 г. Европейската комисия ще представи своя план за подобряване на съвместимостта на енергийните мрежи на страните от Европейския съюз.

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

По-рано терористичната организация "Хамас" заяви, че няма да се разоръжи, макар че това е едно от условията на примирието.

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Неговата платформа Х беше глобена от ЕК, тъй като нарушава закона за цифровите услуги на Европейския съюз (DSA) в области, свързани с осигуряването на прозрачност на рекламите и достъпа на изследователите до отворени данни и информация.