30 Август, 2026

Ердоган пак гневен на ЕС: Нямате право да ни учите на демокрация

Ердоган пак гневен на ЕС: Нямате право да ни учите на демокрация

Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че Брюксел няма право да дава на Анкара "урок по демокрация".

"Казват, че ще дадат урок по демокрация на Турция. Направете си труда да дойдете до тук, за да ви даде Турция урок по демокрация", каза Ердоган в анадолския град Коня.

Според него Брюксел трябва да "се погледне в огледалото" и по-специално отношенията с Египет и Сирия. Той добави, че Турция никога няма да бъде "портиер" на ЕС.

В края на миналата седмица в Турция бяха арестувани журналисти и служители в телевизии, свързани с мюсюлманския духовник Фетула Гюлен, който живее в изгнание в САЩ. Това донесе на Турция критики от ЕС, който осъди тези операции като "несъвместими със свободата на медиите". 

В началото на тази седмица Ердоган отвърна на критиките, като каза на европейските лидери "да си гледат работата".

Ердоган предупреди ЕС да не дава "съвети" на Турция.

"Ще го повторя: който опита да дава съвети на Турция и да размахва пръст, като учителка, трябва да разбере, че пред него не е старата Турция", каза той.

"Казват, че ще дадат на Турция урок по свобода. Първо да си дадат сметка за нарастващия расизъм, исламофобията и дискриминацията в Европа. Тези, които си затварят очите за това, което се случва в Сирия, които обръщат гръб на убийствата в Палестина, не могат да ни поучават за свободата, демокрацията и човешките права", каза Еродган.

Сподели:
 NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо

37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради

37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради

"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски

Коментари (0)