14 Август, 2026

Ердоган призова за общ фронт на мюсюлманските лидери срещу тероризма

Ердоган призова за общ фронт на мюсюлманските лидери срещу тероризма

След терористичните атаки в Париж турският президент Реджеп Тайип Ердоган призова за обединен фронт от мюсюлмански лидери. Той предупреди, че в противен случай екстремистите ще извършат още зверства, съобщава Агенция „Франс прес".

Предупреждението на турския президент идва в отговор на атаките във френската столица миналия петък, при които бяха убити 129 души и самоубийствените бомбени атентати в Анкара на 10 октомври, когато загинаха 103 души.

„Ние сме на кръстопът в борбата срещу тероризма след атаките в Париж", заяви Ердоган по време на среща на Атлантическия съвет - мозъчен тръст в Истанбул.

„Аз остро осъждам терористите, които вярват в същата религия като мен и призовавам всички лидери на мюсюлмански държави за обединен фронт. В противен случай, онези, които почукаха на нашата врата в Истанбул, ще почукат и на вашата врата, както направиха в Париж", предупреждава още Реджеп Ердоган.

Дълго време турският президент гневно отхвърляше предположенията, че Анкара заговорничи с „Ислямска държава" в гражданската война в Сирия. Турция подкрепяше бунтовническите групи в продължение на четири години в сирийския конфликт с надеждата, че те ще помогнат за свалянето от власт на президента Башар Асад. Но Ердоган разкритикува всяко твърдение, че „всички мюсюлмани са терористи", заявявайки: „Лошите хора могат да бъдат мюсюлмани, както и християни и евреи".

„Онези, които демонизират исляма, гледайки Даеш, правят голяма грешка", каза той, използвайки арабския акроним за „Ислямска държава". „Даеш няма нищо общо с исляма", категоричен е той.

Сподели:
САЩ подкрепи "суверенитета" на Япония след визитата на Путин на Курилските острови

САЩ подкрепи "суверенитета" на Япония след визитата на Путин на Курилските острови

Това е първото посещение на президент на Русия на тази територия след визитата на Дмитрий Медведев през 2010 г., която и тогава не се хареса на Япония

Латвийци се прибраха в бомбоубежища: Изтребители на НАТО свалиха дрон

Латвийци се прибраха в бомбоубежища: Изтребители на НАТО свалиха дрон

Хиляди латвийци бяха призовани да се укрият в бомбоубежища. Финландия временно ограничи въздушния и морския трафик в източната част на страната.

Новият алианс на Турция, Саудитска Арабия и Пакистан на фона на конфликта в Близкия изток

Новият алианс на Турция, Саудитска Арабия и Пакистан на фона на конфликта в Близкия изток

Въоръжена атака срещу която и да е от 3-те държави ще се разглежда като атака срещу всички, по подобие на клаузата за колективна отбрана по член 5 на НАТО, и включва съвместни военни учения

Коментари (0)