23 Май, 2026

Ердоган: Сделката за купуването на руските системи за ПВО "С-400" е сключена

Ердоган: Сделката за купуването на руските системи за ПВО "С-400" е сключена

Тайип Ердоган

САЩ са заявили, че планираното от Турция купуване на руските системи за ПВО е много голям проблем

Президентът на Турция Реджеп Ердоган каза снощи, че сделката за доставката от Русия на системите за противовъздушна отбрана "С-400" е вече сключена и че Анкара ще произвежда заедно с Москва системите "С-500", предаде БТА, позовавайки се на Ройтерс.

САЩ са заявили, че планираното от Турция купуване на руските системи за ПВО е много голям проблем. Според Вашингтон това подлага на риск турското партньорство в изграждането на изтребителя от пето поколение "Ф-35", защото руските ракети компрометират самолета на корпорацията "Локхийд Мартин", припомни агенцията.

Но Ердоган, отговаряйки на въпроси на студенти в Истанбул, каза, че Турция е направила технически анализ и е установила че такъв проблем не съществува. "Те (американците) пратиха топката към центъра на полето, като проявяват известна неохота. Но рано или късно ние ще получим самолетите "Ф-35". Няма вариант да не ни бъдат доставени", заяви турският държавен глава.

ТАСС цитира вестник "Хабертюрк", според който Турция е пратила в Русия сто инженери за съвместното производство на "С-400".
Сподели:

Коментари (0)

ЕС и Мексико подписаха търговско споразумение - митата се намаляват

ЕС и Мексико подписаха търговско споразумение - митата се намаляват

Европейският съюз е третият по големина търговски партньор на Мексико, през последното десетилетие търговията с ЕС е нараснала със 75%

Преговорите в ООН за неразпространение на ядрените оръжия се провалиха за трети пореден път

Преговорите в ООН за неразпространение на ядрените оръжия се провалиха за трети пореден път

Преговарящите са работили върху многократно преразглеждан и смекчен текст при изначално ниски очаквания, но и той не е приет

Зеленски: Предложението Украйна да стане "асоцииран член" на ЕС е несправедливо

Зеленски: Предложението Украйна да стане "асоцииран член" на ЕС е несправедливо

"Сега е точният момент да се напредне по въпроса за пълноправното и съдържателно членство на Украйна"