2 Януари, 2026

Ердоган се извъртя: Сирийският преход може да включва Асад

Ердоган се извъртя: Сирийският преход може да включва Асад

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който е яростен критик на Башар Асад, в четвъртък за първи път предположи, че сирийският президент може да има роля в бъдещ политически преход в страната, предаде AFP.

„Процесът на промяна би могъл да бъде без Асад или пък би могло да има преходен процес с него“, каза Ердоган пред репортери в Истанбул, попитан за възможно решение на четирите години гражданска война в Сирия.

Но „никой не предвижда бъдеще с Асад в Сирия“, добави Ердоган, като каза, че „за сирийците е невъзможно да приемат един диктатор, който е отговорен за смъртта на 350 000 души“.

Забележките на Ердоган, които дойдоха ден след като той проведе разговори с руския президент Владимир Путин, съюзник на Асад, бележат промяна в предишното настояване на турския лидер, че сирийският президент трябва да се откаже от властта.

Изказването последва коментар от германския канцлер Ангела Меркел след срещата на високо равнище по-рано относно кризата с бежанците, подхранвана от сирийската война.

„Ние трябва да говорим с много участници, това включва Асад, но също и други“, каза Меркел.

Сподели:

Коментари (0)

Украйна евакуира 3 хил. деца и родители от Запорожие и Днепропетровск

Украйна евакуира 3 хил. деца и родители от Запорожие и Днепропетровск

Украйна разпореди евакуацията на 3000 деца и техните родители от регионите Запорожие и Днепропетровск

Иран въстана срещу криминалния режим на аятоласите, да го подкрепим...

Иран въстана срещу криминалния режим на аятоласите, да го подкрепим...

Победата на гражданската революция в Иран ще означава дълбока криза по цялата верига на терористичните движения и режими, изградени като прокси - марионетки на режима в Техеран като Хамас и Хизбула

Българите, откраднали 53 млн. паунда от Великобритания, ще върнат само 2 милиона

Българите, откраднали 53 млн. паунда от Великобритания, ще върнат само 2 милиона

Галина Николова, Цветка Тодорова, Гюнеш Али, Патриция Панева и Стоян Стоянов бяха осъдени на общо 25 години затвор през 2024 г. в съда в лондонския квартал "Ууд Грийн"