В програмата на премиера са включени срещи с председателя на Европейския съвет Херман Ван Ромпой, с председателя на ЕК Жозе Барозу, както и четиристранни срещи на върха.
Допреди месец се считаше, че визитата на Ердоган ще допринесе за затопляне на отношенията на Турция с ЕС, след като ЕС даде зелена улица за подновяване на преговорния процес, който бе замразен в продължение на 3 години. На 17 декември 2013 г. обаче избухна антикорупционният скандал в Турция, който разтърси правителството. За да спре разследването, правителството предприе мерки за засилване на контрола над правосъдието чрез съдебна реформа. Съветът на Европа предупреди Турция, че подобни мерки ще отслабят доверието в държавата и ще изложат на опасност демокрацията в страната, която се надява на членство в ЕС.
Натискът, прилаган върху системата на правосъдието, представлява опасност за демокрацията на Турция, без значение какво го мотивира, заяви комисарят по правата на човека в Съвета на Европа Нилс Муйжниекс.
Анкара не желае криза в отношенията с ЕC заради съдебната реформа. Турският министър за ЕС Мевлют Чавушоглу заяви в навечерието на визитата, че Турция иска да бъде пълноправен член на ЕС и че решително ще продължи да изпълнява своите задължения. Според Чавушоглу, Турция ще настоява пред Брюксел за близко сътрудничество и изготвяне на конкретен календар за процеса на преговорите.
Още от Свят
Румънците ги чакат трудни времена след шока от президенските избори
Триумф на десните екстремисти не само ще вкара Румъния в хаос, но и ще създаде големи проблеми за ЕС и НАТО
Сбогувайте се с Америка: Тръмп се закани да накаже БРИКС ако...
Републиканецът обеща още преди да е влязъл в Белия дом да следва протекционистична програма, заплашвайки с високи мита съседите и съперниците си
Ученици с "Калашници" в ръце празнуват "Деня на албанското знаме" в РС Македония
По същото време в центъра на Скопие колони от автомобили развяваха албански знамена, имало е и стрелба с огнестрелно оръжие, палежи, късане на македонското знаме