Инициативата е част от проектите на ЕС „Деца на мира" и е била подкрепена с единодушното съгласие на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и председателите на Европейския парламент и на Съвета - Мартин Шулц и Херман Ван Ромпьой.
Проектите ще бъдат финансирани от общо 2 милиона евро, което включва допълнително финансиране от ЕС.
Сред децата, за които ще бъдат отделени част от средствата са 4 000 сирийски деца бежанци в лагерите на границата между Ирак и Сирия, повече от 5 000 колумбийски деца, по-голямата част от които са бежанци в Еквадор.
Ще бъдат подпомогнат още 11 000 разселени деца в източната част на Демократична република Конго и деца бежанци в Етиопия, както и 3 000 пакистански деца в засегнатата от конфликт северна част на страната.
Инициативата на ЕС „Деца на мира" няма да бъде еднократна проява, поясняват от съюза. През следващата година ще бъде осигурено ново финансиране за допълнителни проекти в подкрепа на децата, засегнати от конфликти.
Още от Свят
Русия атакува граждански кораби в пристанищата на украинската Миколаивска област - има жертва и ранени
Корабите, които са блокирани в тези пристанища от началото на пълномащабното нахлуване през 2022 г. не извършват търговски плавания
Украйна с готов прототип на европейската антибалистична защита FREYJA до средата на 2027 г.?
Русия засили балистичните си удари по столицата Киев и южния пристанищен хъб Одеса този месец, изстрелвайки десетки ракети, повечето от които Украйна не успя да свали поради липса на достатъчна защита срещу тях, отбеляза Ройтерс
Зеленски: Украйна има катастрофален недостиг на ракети за защита от руските балистични атаки
Украинският президент подчерта в интервю пред Sky News, че противовъздушната отбрана остава приоритет, тъй като Русия все по-често удря с балистични ракети големи градове. Само миналата седмица 40 такива ракети бяха изстреляни по Киев за един час.